reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Honda’dan elektrikli araçlar için devrim niteliğinde şarj teknolojisi

Honda, çift yönlü şarj teknolojisiyle ilgili bilgiyi kamuoyuyla paylaştı. Honda, EVTEC ve The Mobility House işbirliğiyle geliştirdiği çift yönlü şarj teknolojisi sayesinde, şebekeden aldığı elektrik enerjisinin, ihtiyaç halinde şebekeye geri gönderilebilmesine imkan tanıyor.

Advertisement

Power Manager konseptinin devamı niteliğindeki bu yeni konsept, “Vehicle-toGrid” veya “V2G” teknolojisiyle şebekeden enerji çekebiliyor. Konsept bununla birlikte eektrikli araç (EV) bataryalarında depolanan enerjiyi tekrar şebekeye gönderebilen tamamen entegre bir enerji transferine dayanıyor. 940V kapasiteye sahip sistem 150 kW’a kadar enerji sağlayarak, farklı bağlantı tipine sahip dört aracı, aynı anda şarj edebiliyor. İki yönlü enerji transferi sayesinde elektrik şebekeden çekiliyor veya güneş panelleri tarafından sağlanıyor.

Honda’dan yenilenebilir güneş enerjisiyle ilgili önemli hamle

Şirket bu teknolojiyle Avrupa Ar-Ge Merkezi’nin enerji yönetimini optimize etmeyi ve özellikle yenilenebilir güneş enerjisi kullanımını en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor. Yeni proje yenilenebilir enerji hücreleri ve elektrikli araç pilleri dahil olmak üzere, belirli elektrikli bileşenler arasındaki etkileşimi, uyumluluğu ve güç akışını test ediyor.