reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Leaf, elektrik faturanızı paylaşmaya geliyor

Dünyanın en çok satan elektrikli otomobili Nissan Leaf, markasının hayata geçireceği ekosistem planının merkezinde konumlandırılacak.

Üretildiği ilk yıldan itibaren önce Amerika’nın ardından Avrupa pazarında çok ciddi bir pazar payı oluşturan Nissan Leaf, dünyanın en çok satan elektrikli otomobili rozetini kimselere bırakmıyor. Aracın bu başarısını gelecekteki modellerinde de yakalamak adına şimdiden farklı bölümlere yatırım yapan Nissan, kendi içerisinde bir “ekosistem” oluşturmayı hedefleyen programlara Amerika, Japonya ve Avrupa’da başladı. NISSAN Energy adı verilen plan kapsamında, NISSAN elektrikli araç sahipleri, bataryalarını şarj etmek, evlerine ve işletmelerine enerji vermek veya enerjiyi tekrar elektrik şebekelerine beslemek üzere otomobillerini kolaylıkla enerji sistemlerine bağlayabilecek. Tüm hazırlıklar tamamlandığında bu ekosistem üzerinden enerji sağlama, enerji paylaşımı ve enerji depolama mümkün olacak.

İlk süreçler başladı

Girişimlerine Kuzey Amerika’daki genel merkezi dahil olmak üzere çeşitli lokasyonlarda başlayan Nissan, bu kapsamda Amerika’nın Tenessee eyaletinde bulunan Franklin şehrinde, elektrik talebinin yoğun olduğu saatlerde genel merkez tesislerine enerji sağlama konusunda yardımcı olmak üzere LEAF araçlarının kullanımı ile ilgili pilot çalışma yapıyor. NISSAN ayrıca, Almanya’nın Hagen şehrinde teknoloji şirketi The Mobility House, enerji tedarikçisi ENERVIE ve iletim sistemi operatörü Amprion’un yer aldığı yenilikçi bir pilot projede LEAF’i, Almanya elektrik şebekesi için bir rezerv olarak kullanılacak. Japonya’da ise NISSAN, elektrikli araçların enerji yönetimine yardımcı olması fırsatlarını teyit etmek ve desteklemek üzere araçtan şebekeye ve sanal enerji santrali sistemlerinin saha testlerini gerçekleştirerek elektrik ve telekom şirketleriyle ortak çalışmalar yürütüyor.

Nissan Leaf elektrik giderlerini düşürecek

Elektrikli araç sahiplerinin , şarj işlemlerinin büyük bir çoğunlukla evde yapıldığını analiz eden Nissan, müşterilere bu konuda farklı bir deneyim sunmak istiyor. Bulunduğu pazara bağlı olarak elektrik prizleri veya elektrik panoları gibi şarj ekipmanlarının kendi elektrikli araçlarına güvenli bir şekilde bağlanmasına yönelik çözümlerin üretilmesi, planın öncelikli aşamalarından birisi. Şarj noktalarını bulmak ve NISSAN Energy Supply’ın hayata geçirilmesini sağlayan ağa bağlanmak, revize edilmiş LEAF navigasyon sistemi ve kolaylıkla erişilebilen NISSANConnect uygulamasıyla mümkün kılınıyor. Bu uygulama ile kullanıcılar, 22 binden fazla hızlı şarj noktası ile dünyanın en büyüklerinden bir tanesi olan ve hızla büyüyen CHAdeMO şarj ağına kolaylıkla erişebiliyor.

NISSAN Enerji Paylaşımı girişimindee ise, enerji entegrasyonu potansiyelinden faydalanmak üzere iş ortaklarıyla çalışmalar yürütülüyor. Elektrikli otomobil bataryaları, sadece araca enerji sağlamaktan çok daha fazlasını yapabiliyor ve mobil enerji depolama cihazları olarak da kullanılabiliyorlar. NISSAN Energy Share’in sahip olduğu özellikler, yüksek kapasiteli batarya gücünü ağa bağlı bir ev veya bina ile paylaşma imkanı sağlayarak araçları toplumun altyapısına bağlıyor. Ayrıca, aracın gücünü şebekeye göndererek ve verimli enerji yönetimine katkıda bulunarak otomobillerin, sanal enerji santralleri gibi yerel enerji şebekesine bağlanmasını sağlıyor. Bu özellikler sayesinde müşteriler, mobiliteden ödün vermeden yedek batarya kapasitesini paylaşabilecek.

Araçtan araca sistemini kullanan NISSAN elektrikli araç sahipleri, para veya elektrik faturalarından tasarruf etmek ya da elektrik kesintileri veya acil durumlar sırasında bir yedek güç olarak otomobillerini kullanabilecek. Bu, imkan olduğunda veya elektrik daha ucuz olduğunda yenilenebilir enerji kullanımına fırsat sağlıyor. NISSAN, yürüttüğü çalışmalar ile “Araçtan binaya” (V2B) ve “Araçtan şebekeye” (V2G) programlarını da yürütüyor. Bu girişim binalar ve işletmeler için enerji depolamak üzere elektrikli araç bataryalarını kullanırken, V2G kapsamında Avrupa’da gerçekleştirilen testlerde NISSAN otomobilleri, enerji şebekelerinin dengelenmesine ve yenilenebilir enerjinin sürece dahil edilmesine yardımcı olarak elektrik şebekesine yönelik birden fazla hizmet sunuyor. İş ortaklarıyla birlikte çalışmalar yürüten NISSAN, müşterinin mobilite ihtiyaçlarını ya da araçların sağlığını etkilemeden müşterilerin, kullanımda olmadıkları zaman enerji paylaşarak ek bir kazanç elde etmesini sağlayan yöntemler geliştiriyor.

İlgili video

Nissan Leaf Nismo