reklamı kapat

POPÜLER

Elektrik gücü, pist genleriyle birleşti; Nissan Leaf NISMO RC ile tanışın

Anavatanı olan Japonya’da tüm dünyanın karşısına çıkartılan Nissan Leaf NISMO RC, standart versiyonun barındırdığı potansiyeli de gösteriyor.

Geride bıraktığımız temmuz ayı içerisinde yeni jenerasyonuyla karşımıza çıkan Nissan Leaf, elektrikli otomobil piyasasının en çok satış yakalayan isimlerinden birisi. Bu konuda uzun yıllardır zirveyi bırakmayan modelini tasarım karakteri konusunda tamamen elden geçiren ve çok daha sportif bir karaktere kavuşturan Nissan, bunun nimetlerini farklı alanlarda da toplayacak gibi görünüyor. Tokyo’da düzenlenen özel bir etkinlik kapsamın tanıtımı gerçekleştirilen Leaf NISMO RC, elektrik gücünün bir yarış otomobili karakteriyle bir araya gelmesinden oluşuyor. Barındırdığı bu karakterin hakkını verebilecek performans değerlerinin de bu otomobilde asfalta aktarıldığını net bir şekilde görebiliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikler

Üzerinde iki adet elektrik motoru barındıran Leaf NISMO RC, bu ikilinin kombinasyonu olarak yaklaşık 330 beygir güç ve 640 Nm tork gibi değerlere sahip. Bunları dört tekerlekten çekişli altyapı üzerinden yere aktaran otomobil, 0’dan 100’e hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlayabiliyor. Şasi bölümü tamamiyle karbon fiber monokok yapıda olan Leaf NISMO RC, bu sayede sadece 1.220 kilogram gibi kabul edilebilir bir ağırlık değerine sahip. Tüm bu parçaları bir araya getirdiğimizde, aracın bir önceki jenerasyona göre yüzde 50 oranında daha iyi bir performans sağladığını kayıtlardaki veriler üzerinden görebiliyoruz. Elektrikli yarış otomobillerinin organizasyonlarında boy göstermek üzere toplamda 6 adet üretilmesi planlanan otomobili önümüzdeki yıl içerisinde pistte göreceğiz.

İlgili video

Nissan Leaf