reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Leaf Nismo RC

Nissan Leaf Nismo RC ilk kez Avrupa’ya geldi; detaylarıyla büyüledi [Galeri]

Markasının geleceği için en heyecan verici projelerinden birisi olan Nissan Leaf Nismo RC, Avrupa sınırlarındaki ilk tozunu pistte attırdı.

Elektrikli otomobil pazarında ciddi bir kitle kazanan Nissan, bunu şüphesiz Leaf’e borçlu. 2009 yılında başlayan macerasında ciddi kitlelere erişmeyi başaran modeli daha çok Amerika ve Uzak Doğu’daki başarıyla biliyoruz. Geçtiğimiz 2018 yılı ise Leaf rozetinin bambaşka bir boyutta gördüğümüz bir döneme sahne oldu. Nissan Leaf Nismo RC adıyla tanıtımı gerçekleştirilen proje, bir elektrikli otomobilin etkileyici bir tasarımla birleştiğinde ne denli çekici olabileceğini gösterdi. Aradan geçen 1,5 yıllık sürecin ardından modelini ilk kez Avrupa sınırları içerisine soka Japon üretici, bunun için İspanya’da yer alan Ricardo Tormo pistini tercih etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan Leaf Nismo RC teknik özellikleri

Markanın resmi kaynaklarından paylaştığı fotoğraflara bakmadan evvel otomobilin teknik özelliklerini anımsamakta fayda var. Üzerinde iki adet elektrik motoru barındıran Leaf NISMO RC, bu ikilinin kombinasyonu olarak yaklaşık 330 beygir güç ve 640 Nm tork gibi değerlere sahip. Bunları dört tekerlekten çekişli altyapı üzerinden yere aktaran otomobil, 0’dan 100’e hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlayabiliyor. Şasi bölümü tamamiyle karbon fiber monokok yapıda olan Leaf NISMO RC, bu sayede sadece 1.220 kilogram gibi kabul edilebilir bir ağırlık değerine sahip. Özellikle tork iletim teknolojisini baz alan dört tekerlekten çekiş desteğiyle de iddialı bir sürüş deneyimi vadeden modelin, önümüzdeki modellere ilham olmasını bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

Juke çarpışma testi