reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Nissan

Nissan e-4ORCE; elektrikli otomobil geleceğini oluşturacak altyapıya ilk bakış

CES 2020’de marka geleceği için önemli bir tanıtım gerçekleştiren Nissan yetkilileri, elektrikli modellerindeki sürüş standartlarını artırma iddiasında.

Yalnızca Avrupa bazlı değil tüm dünyada en çok satılan elektrikli otomobilinin üreticisi olarak yoluna devam eden Nissan, CES 2020’de geleceğini etkileyecek önemli bir projeyle karşımıza çıktı. Leaf merkezli olarak gösterimi gerçekleştirilen bu sistemle birlikte markanın yeni nesil elektrik ünitesini de ilk kez görme şansına erişiyoruz. Üzerinde iki adet yeni tasarlanmış elektrik motoru bulunan bu altyapının dört tekerlekten çekiş sistemi aslında tüm ekosistemin merkezine oturacak gibi görünüyor. Tüm tekerlere iletilen tork ve gücü eniyileme parolasına sahip olan sistemin adıysa e-4ORCE olarak belirlenmiş durumda. Düzenlenen tanıtım etkinliğinde marka yetkililerinin “premium otomobillerdeki kullanım hissiyatını” işaret etmesi herkes gibi bizde de merak katsayısını bir hayli artırdı.

Nissan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan e-4ORCE hakkında öne çıkan detaylar

Altyapıyla ilgili çok fazla detayın var olduğunu söylemek şimdilik pek mümkün değil. Yapılan açıklamaları genel olarak derlediğimizde, güvenlik konusunun da öne çıkartıldığını söylemek mümkün. Mühendislerin üzerinde özel olarak çalıştığı yüksek hassasiyetli motor ve fren kontrolünün birlikteliğiyse bu güvenlikteli temel taş olacak. Nissan’ın konfor odaklı çalışmaları enerji geri kazanım sistemini de atlamıyor elbette. Mimari içerisine eklenen rejeneratif sistemler de markanın iddiasını destekleyici nitelikte. Dur-kalkların çok yaşandığı yoğun trafik ortamlarında ve ani ivmelenme gerekliliğinde e-4ORCE sisteminin sürücü ve yolcuları en az derecede “hırpalama” sözü de kenara not edilmesi gereken vaadler arasında. Şimdilik bir prototip olarak lanse edilen altyapının Ariya ile üretime taşınması da gündem maddelerinden. Önümüzdeki süreçte daha net detaylar alacağız.

İlgili video

2019 Micra