reklamı kapat

POPÜLER

Savaş uçağı kamerası

Ebay’de satışı yapılan en ilginç ürün: İkinci Dünya Savaşı’ndan Zeiss savaş uçağı kamerası

Ebay‘de zaman zaman gerçekten çok ilginç ürünler karşımıza çıkıyor. Ancak kısa süre önce eklenen İkinci Dünya Savaşı’dan Zeiss savaş uçağı kamerası, gerçekten en nadir parçalar arasında yer alıyor.

Alman savaş uçaklarında kullanılan bu kamera, söylendiği kadarıyla “ZEISS IKON Me 109” ismine ve “ESK 2000 B” model numarasına sahip. Silah kamerası olarak da geçen ürün, İkinci Dünya Savaşı’da Messerschmitt üretimi savaş uçakların ucunda yer almış. Aşağıda görebileceğiniz üzere direkt olarak makineli tüfeklerin altına konumlandırılan kamera, yaklaşık 7 kg ağırlığa sahip. İlk bakışta ufak bir roketi andıran cihaz, temel olarak ölümü gösterme görevine sahip. Söylendiği kadarıyla öndeki silahlar ateşlendiği zaman kayda başlayan kamera, pilota yere indiği zaman düşmanlarını vurup vurmadığı gösteriyor. Görüntü kalitesi tahmin edebileceğiniz üzere iyi olmayan filmli kamera, bazı durumlarda pilotların yanına ya da kanatlara da yerleştilmiş. 16mm film kullanan ve yeniden doldurmadan 2,000 kare görüntü kaydedebilen zamanının teknoloji harikası, birçok ölüme şahitlik etmiş görünüyor.

Savaş uçağı kamerası
Savaş uçağı kamerası
Savaş uçağı kamerası
Savaş uçağı kamerası
Savaş uçağı kamerası

Savaş uçağı kamerası

Ebay’de oldukça dikkat çeken bu tarihi kamera, şu an 7 bin dolar fiyat etiketiyle satılıyor. Bu inanılmaz kamera ile 1944 yılında çekilmiş örnek bir video direkt olarak aşağıda yer alıyor. Günümüzde çok daha modern sistemlerin kullanıldığı savaşta görüntüleme altyapısı, gerçekten çok büyük aşama katetmiş durumda.

Video