reklamı kapat

POPÜLER

makineli tüfek kamera
makineli tüfek kamera
makineli tüfek kamera

Ebay’de satılan garip ürünlerde bugün: İkinci Dünya Savaşı’ndan “makineli tüfek kamera”

Sizlere geçtiğimiz aylarda Ebay’de satışa çıkan İkinci Dünya Savaşı’ndan Zeiss savaş uçağı kamerasını aktarmıştık. Onu ilginç bulduysanız yine Ebay’de satışa çıkan “makineli tüfek kamera” daha çok ilginizi çekecek.

Ebay sınırları içerisinde zaman zaman gerçekten çok ilginç ürünler denk gelebiliyor. İşte bunların en yenisi İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma bir “makineli tüfek” kamera. “Rokuoh-Sha Type 89 Machine Gun” olarak geçen bu kamera, Konishoruko tarafından üretilmiş. Sonra daha bilindik Konica ismini alan firma, bu kamerayı uçak nişancılarının eğitimi için geliştirmiş. Eğitim uçaklarına takıldığı belirtilen kamera, eğitimin gerçekçi olması için uçağın makineli tüfeğine benzer şeklinde tasarlanmış. Söylendiği kadarıyla nişancılar bunula gökyüzüne çıkıp belirlenen hedeflere atışlar yapıyormuş. Ancak kurşun atmak yerine fotoğraf çeken nişancılar, bu fotoğrafları yere indiklerinde inceleyip atış doğruluklarını geliştiriyormuş. Tahmin edebileceğiniz üzere film ile çalışan model, oldukça da iyi korunmuş görünüyor. Daha da iyi durumda olanlarının olduğu belirtilen eğitim aracı, hali hazırda bazı müzelerde de sergileniyor.

“Makineli tüfek kamera”

Bu askeri koleksiyoncuların aşık olacağı kamera, elbette hiç ama hiç ucuz değil. Ebay’de 4.500 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkan Rokuoh-Sha Type 89 Machine Gun, oldukça nadir olarak nitelendiriliyor. Aktif olarak çalışmasıyla değerini artıran kamera, şaşırtan tasarımıyla oldukça ilgi görmüş durumda.