reklamı kapat

POPÜLER

siri

Apple imzalı Siri rakiplerini geride bırakmayı başardı

Apple tarafından geliştirilen ve iPhone 4s ile birlikte hayatımıza giren Siri‘nin aylık aktif kullanıcı sayısı açıklandı. HomePod duyurusu vesilesiyle ortaya çıkan veriler oldukça dikkat çekici.

Bildiğiniz gibi Apple merak uyandıran yeni kablosuz hoparlörünü yakında kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Özellikle müzik tutkunlarına hitap eden HomePod, Siri desteğine sahip olmasıyla da öne çıkıyor. Peki akıllı asistan desteği gerçekten önemli bir özellik mi? Daha da açık olmak gerekirse, Siri’yi ne kadar insan aktif olarak kullanıyor?

Kullanım oranı arttı

Apple paylaştığı yeni verilerle kafalarda oluşan bu soru işaretlerine de yanıt veriyor. Bu akıllı asistanın aktif olarak 500 milyon cihazda hizmet verdiği ve aktif olarak kullanıldığı ifade ediliyor. Hatırlarsanız Siri’ye dair son veriler geçtiğimiz yaz aylarında ortaya çıkmıştı. Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda 350 milyon aktif kullanıcının bulunduğu açıklanmıştı. Aradan geçen aylar içinde bu akıllı asistana talebin ciddi şekilde arttığını görüyoruz. Bunun en önemli nedeni ise iOS 11 ve macOS High Sierra oldu. Güncellemelerle birlikte Siri pek çok yeni özelliğe kavuştu. Bunun yanında İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca gibi dillerde çeviri de yapabiliyor. Hayatı kolaylaştıran bu özellik de Siri’nin daha fazla talep görmesine neden oluyor.

HomePod’un gün yüzüne çıkmasıyla birlikte bu rakamların daha da artması bekleniyor. Siri destekli hoparlörün 340 dolardan alıcı bulacağını da hatırlatalım.