reklamı kapat

POPÜLER

Honda’dan naked tutkunlarına Fireblade CB1000R önderliğinde yeni aile

EICMA’nın önemli üyelerinden olan Fireblade CB1000R, beraberindeki iki modelle birlikte her alanda ulaşılabilir bir aileye sahip.

Advertisement

Honda’nın özlenen serilerinden olan naked roadster yeni bir aile olarak CB1000R önderliğinde Milan’da sahne alıyor. EICMA’nın kapılarını açmasıyla birlikte tüm detaylarıyla karşımıza çıkan ailede Tokyo’da gösterimi yapılan Neo Sports Café‘nin tasarımından esintiler göze çarpıyor. Markanın amiral gemisi niteliğindeki modeli CBR1000RR ile de ortak paydada buluşan CB1000R özellikle motor bölümündeki teknolojisiyle meraklılarının dikkatini çekecek gibi. Honda’nın benzer tasarım yapısına sahip daha ulaşılabilir aile üyeleriyse karşımıza CB125R ve CB300R olarak çıkıyor.

Fark yaratan supap geometrisi

998cc‘lik motor mimarisinin yer aldığı CB1000R bakmaktan keyif aldığımız bu bölümdeki parçalarıyla görsel şölenle birlikte ciddi bir güçte sunuyor. 189 beygirden 143,5 beygire kadar değişiklik gösteren güç değerleri arasında dikkatimizi farklı boyutlarda kullanılan supaplar çekiyor. Yanma çemberleri içerisinde farklı tepkiler yaratan bu adımla birlikte tamamen yenilenen egzoz sisteminin motosiklete ciddi bir karakter kattığı söyleniyor. Şanzıman bölümünde yapılan iyileştirmelerle birlikte yüzde 4 oranında daha kısa geçiş zamanın elde edilmesi de altı çizilen parçalar arasında. Tüm bunlar bir araya getirildiğindeyse yüzde 16‘ya varan performans artışı ve yüzde 5‘lik tork artışını dikkat çekiyor. Toplam ağırlık değeri 212 kilogram olarak paylaşılan Fireblade CB1000R’in altyapısında da önemli destek elemanları var. Elektronik olarak kontrol edilebilen bu sistemler içerisinde seçilebilir tork kontrolü en dikkat çeken parçalar arasında. Şimdilik fiyat konusunda detaylı bir paylaşımın yapılmadığı serinin Milano’daki fuarın ardından netlik kazanması bekleniyor.