reklamı kapat

POPÜLER

Honda’dan umudu kesenler için; elektrikli Super Cub serisinde ikinci jenerasyon zamanı

2016 yılında başlayan macerasında kullanıcıların beğenisi kazanan elektrikli Super Cub, ikinci jenerasyonuyla bağımsız bir kit olarak da satın alınabilecek.

Geçtiğimiz yıl itibarıyla 100 milyonuncu üretim adedini geride bırakarak kırılması güç bir rekor elde eden Honda Super Cub, motosiklet tarihinin imza modelleri arasında. 1958 yılından beridir üretim bandında olan modelini son yıllarda sadece Uzak Doğu pazarı odaklı olarak satışa sunan Honda, modelin elektrik dönüşümüyle ilgili sinyallerini uzun süre önce verdi. Tokyo Otomobil Fuarı 2009 kapsamında konsept bir proje olarak tanıtılan elektrikli Super Cub, o dönem 2010’da satışa sunulma planlarını da beraberinde getirdi. Lakin günümüze kadar bu konuyla ilgili herhangi bir adım atmayan Honda cephesi 2016’da tekrar bir adım atacağının sinyalini verse de önümüzde sonuçsuz açıklamalardan başka bir durum olmadığı da bir gerçek. Meraklıları için de hayal kırıklığıyla süre gelen bu süreç Honda dışındaki bir girişim tarafından bir süredir somut adıma dökülüyor. Shanghai Customs tarafından gerçekleştirilen eCub projeleri, orijinal modelleri elektrik motoruyla bir araya getiriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylar

2016 yılında başlayan dönüşüm sürecinde 1.000 wattlık elektrik motoru ve Panasonic imzalı lityum-iyon batarya paketinden faydalanan Shanghai Customs ekibinin zaman ilerledikçe limitleri de artırdığını görüyoruz. 2.000 watt güç üreten motorlardan faydalanmaya başlayan marka kullanıcılara 80 km/s hız limitine kadar sürüş deneyimi imkanı tanıdı. Şimdi ise eCub 2 ile birlikte seride ikinci perdeyi açmaya hazırlanan Shanghai Customs, teknolojik limitlerini de artırma peşinde. Commuter formuna bürünmüş şekilde görünümü güçlendirilen modelin retro tasarım dilinden taviz verilmeden günümüze aktarılmış olması da dikkatimizi çeken parçalardan birisi oldu. 80 kilogram ağırlığında bir sürücü ile 45 kilometreye kadar menzil sunabildiği açıklanan eCub 2’nin, ayrıca üretilebilmesi adına parçalı şekilde bir kiti de satın alınabilecek. Şimdilik sadece yerel pazarda kullanıcılarla buluşacak olan modelin önümüzdeki süreçte diğer pazarlara sunulmaması için de hiçbir neden yok.