reklamı kapat

POPÜLER

HP Sprocket Plus incelemesi

hp

ZINK TEKNOLOJİSİ

Cihazın kompakt gövdesi kadar ZINK adı verilen baskı tekniği teknolojisi de önemli bir rol teşkil ediyor. Yazının başında da belirttiğimiz gibi mürekkepe ihtiyaç duymadan fotoğraf basabilen bu yazıcı özel fotoğraf kağıtları sayesinde bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Kağıdın en üstünde koruyucu bir katman bulunuyor. Bu katmanın altında sarı, macenta ve cyan renk kristallerini içeren 3 farklı katman, ve en altta da beyaz renkli kağıt tabanı karşımıza çıkıyor. Sprocket Plus, renk kristallerini ısıyla aktif hale getirerek baskı alınmasını mümkün kılıyor.

Yüksek kaliteli fotoğraf baskısı için gereken tüm renkler ZINK kağıdında yer alıyor. Su geçirmez olan bu kağıtların yırtılmaya karşı da dayanıklı. Arka yüzeyi yapışkanlı olması sayesinde fotoğrafları dilediğiniz yere yapıştırmak da mümkün. Sessiz ve hızlı bir şekilde baskı almaya imkan tanıyan yazıcıyla akıllı telefonumuzda çektiğimiz fotoğrafları bastık. Yaklaşık 1 dakikada fotoğraf basabilen yazıcının sunduğu görüntü kalitesinden bahsedelim. Fotoğraf yazıcısı hem kompakt bir boyuta sahip olduğu için hem de mürekkep yerine ZINK teknolojisini kullandığı için bu tip bir yazıcıdan üst segment bir kalite beklememeniz gerekiyor.

Piyasadaki diğer ZINK teknolojisine sahip yazıcılardan daha iyi performans sergileyen HP Sprocket Plus’ta 5,8 x 8,6 mm boyutunda fotoğraf çıktıları alınabiliyor. ZINK teknolojisine sahip yazıcılarda siyah renkte kristalin yer almaması önemli bir eksiklik. Siyah renkte kristalin bulunmaması nedeniyle çıktıdaki birçok renk ve renk tonu olması gerektiği kadar derin ve zengin değil. Siyah rengin olmaması derinlik eksikliğine de yol açıyor. HP Sprocket Plus her yerde hızlı fotoğraf basabildiği için eğlenceli bir cihaz olsa da fotoğraf kalitesine önem verenler farklı alternatiflere de göz atabilirler. Bu arada yazıcının en önemli dezavantajlarından biri de kağıt maliyetinin çok yüksek olması. HP bize kutu içinden çıkan 10 adet kağıt haricinde 20 adet kağıdın yer aldığı paketi de gönderdi. ZINK teknolojisi yenilikçi bir teknoloji olduğu için kağıt masrafı çok tuzlu. 20 adet kağıt için 90 TL ödemek gerekiyor. Ekstradan mürekkep parası ödemememek avantaj gibi görünse de bu yazıcıyı satın alanların bu meblağları gözden çıkarması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER