reklamı kapat

POPÜLER

HTC, 2016 yılını kayıpla kapattı

HTC son yıllarda kayıpların önüne geçmekte güçlük çekiyor. HTC 10 ve Vive’ın gelirleriyle şirket nefes alsa da düşüş olsa devam ediyor. Açıklanan son rakamlar Tayvanlı şirketin son çeyreğinde de gelirlerin düştüğünü gösteriyor.

Belirtilenlere göre HTC, 2016 yılının son çeyreğinde 720 milyon gelir elde etmiş durumda. Bu rakam, bir önceki yılın son çeyreğine göre yüzde 13’lük bir düşüş anlamına geliyor. HTC’nin bu çeyrekteki toplam kaybının 116,8 milyon dolar olduğu belirtiliyor. İyi tarafından bakmaya çalışırsak 2015 yılının son çeyreğinde kayıp 133 milyon dolar seviyesindeydi. Dolayısıyla HTC’nin en azından eskisi kadar büyük kayıp yaşamadığını söyleyebiliriz. Tabii gerilemenin azalmasında HTC’nin operasyonel harcamaları yüzde 34 oranında azaltmasının büyük bir etkisi olduğunu belirtmekte fayda var.

HTC son çeyrek tablosuna olumlu bir şekilde yaklaşıyor. Tayvanlı şirket bu çeyrekte satışların bazı iyileşmeler gösterdiği ve bunun olumlu olarak karşılandığını ifade ediyor. Özellikle HTC Vive satışlarından memnun görünen şirket, Taipei’de açtığı HTC Vive arcade salonuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Kısa süre önce HTC U serisi akıllı telefonlarını tanıtan HTC, önümüzdeki aylar için bir de Qualcomm Snapdragon 835’li HTC 11’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çok fazla telefon çıkarma huyundan vazgeçecek olan HTC’nin yıl içerisinde en fazla 6-7 adet modelle karşımıza gelmesi bekleniyor. 2017 yılı HTC için nasıl geçecek, bunu hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR