reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry’nin pazar payı sıfıra dayandı

Bu zamana kadar sık sık BlackBerry’nin öldüğüne yönelik haberler ortaya çıkmıştı. Bu haberlerde satışların yüzde 0,1 gibi rakamlarla ancak telafuz edilebilir hale geldiği söylenmiş ve BlackBerry’nin sonunun geldiği ifade edilmişti. Elbette 0,1 gibi bir rakama düşmek bir firma için sonun geldiğini gösteriyor ancak BlackBerry’nin tamamen yüzde 0,0 pazar payına düşmesi artık her şeyin gerçekten bittiğini gözler önüne seriyor.

Gartner’ın raporuna göre 2016’nın son çeyreğinde dünya çapında 431 milyon telefon satışı gerçekleşmiş durumda. Bu cihazlar arasında BlackBerry işletim sistemine sahip telefonların sayısı ise yalnızca 207.900 adet. Bu da BlackBerry’nin pazar payının 0,0’ın bile altına düştüğünü gösteriyor. Net olarak konuşmak gerekirse BlackBerry’nin son çeyrekteki pazar payı  0,0482 seviyesinde.

BlackBerry ekosisteminin uzun yıllar önce çöktüğü bilinen bir gerçek. Bir zamanlar telefon piyasasının lideri konumunda olan şirket, iPhone’un piyasaya sürüldüğü 2007 yılından beri sürekli bir düşüş yaşadı. Uzun süre önce BB10 işletim sistemli telefon piyasaya sürmeyi bırakan ve hatta kendi telefonunu bile geliştirmeyen şirket, kaçınılmaz sona doğru adım adım ilerledi. TCL isimli Çinli şirketle anlaşma imzalayan BlackBerry, bu şirketin kendi isimlerini kullanarak Android’li cihazlar piyasaya sürmesine izin verdi. Uzun yıllar telefon piyasasında kendisine yer edinen şirketin bu aşamadan sonra eski günlerine dönmesi neredeyse imkansız görünüyor. Şirketin önümüzdeki yıllarda neler yapacağını ise bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“BlackBerry’nin pazar payı sıfıra dayandı” için bir cevap

  1. Ercan Tekin dedi ki:

    0.4 değil 0.0004 olacak pazar payı