reklamı kapat

POPÜLER

Huawei LOG Tasarım

Huawei, Ascend 910B için telefon üretimini azalttı

ABD ambargosu altında kalmaya devam eden Çin merkezli teknoloji devi Huawei, “Ascend 910B” için telefon üretimini azalttı.

Bugün gündeme getirildiği kadarıyla Huawei talebin inanılmaz arttığı yapay zeka tarafından daha fazla pay almak istiyor. Bu bağlamda da firma yapay zeka işlemlerine özel işlemcisi Ascend 910B’in üretimini artırıyor. Bunun için bir fabrikasındaki “Mate 60” akıllı telefon üretimini dahi azalttığı aktarılan şirket, burada elbette mantıklı bir adım atıyor. Yapay zeka işlemcisi tarafında pazarı Nvidia imzalı çözümler domine ediyor, Nvidia’nın donanımlarına yüksek talepten dolayı ulaşmak kolay olmadığından Ascend 910B gibi alternatifler oldukça öne çıkıyor. Huawei bundan önce de birçok dikkat çeken gelişme ile gündeme gelmişti. Örneğin ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo bir açıklama yapmış ve Huawei Mate 60 Pro’yu “endişe verici” olarak nitelendirmişti. Ticaret Bakanlığı Huawei’ye ABD’yi korumak için mümkün olan en güçlü önlemler ile karşılık verecektir diyen Raimondo, Çinli devin Mate 60 Pro’ya koyduğu gelişmiş işlemciyi nasıl kısa sürede hazırlayabildiğini derinlemesine inceleyeceklerini aktarıyor, endişenin arkasında tam olarak bu yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketin küresel tedarik zincirlerinden destek almadan gelişmiş bir işlemciyi nasıl bu kadar hızlı üretebildiğini öğrenmek isteyen ABD, bu konuda aylardır bazı şüphelere sahip.  Kısa süre önce bir Xiaomi konusu da gündeme gelmişti. Çinli devlerden Xiaomi ile Huawei arasında bir patent ihlal davası bulunuyor ve bunun arkasında da katlanabilir telefonlarda kullanılan “dragon bone” isimli bir teknoloji bulunuyor.

Xiaomi bir Huawei yöneticisini akıllı telefon patent anlaşmazlığında gerçekleri yanlış beyan etmekle suçluyor, patent ihlali yapmadıklarını, tarafların bu teknolojiyi bağımsız olarak geliştirdiğini ve patentlendiği belirtiyor. Bahsi geçen bu teknoloji söylendiği kadarıyla ilk kez Xiaomi Mix Fold 3 katlanabilir telefon modelinde kullanılmış ve özellikle menteşe mekanizmasındaki altyapı Huawei’nin dikkat çekmiş.

Huawei haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER