reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Ascend 910 işlemci yapay zeka

Huawei’den dünyanın alanında en hızlı işlemcisi: Ascend 910

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, bugün önemli bir duyuru gerçekleştirdi. Firma dünyanın en hızlı yapay zeka işlemcisi olan Ascend 910 ile karşımıza çıktı.

Yapay zeka son yılların en önemli konuları arasında başı çekiyor. Birçok teknoloji şirketi bu alanda milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bu firmalar arasında elbette Huawei de yer alıyor. Dev ismin bu konudaki son çözümü ise Ascend 910 oluyor. Kısa süre önce lanse edilen işlemci, firma tarafında dünyanın en hızlı yapay zeka işlemcisi olarak aktarılıyor. Firmanın beklentilerini dahi aşan bir performans sunuyor denilen Ascend 910, söylendiği kadarıyla FP16’da 256 TeraFLOPS, INT8’de ise tam 512 TeraOPS hesaplama yapabiliyor. Güç tüketimi 310W‘ın üstüne çıkmayan işlemci, direkt olarak sunucu sistemlerine ve kurumsal alanlara hitap ediyor. Yani bizler için değil ama bizim faydamıza işler için hazırlanan işlemci, performans konusunda alandaki tüm rakiplerini geride bırakıyor. Son kullanıcının karşısına çok fazla çıkmayan alanlarda inanılmaz işlere imza atan Huawei, yeni yapay zeka işlemcisi Ascend 910 ile çıtayı daha da yükseltiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Ascend 910 oldukça önemli. Ancak bizi daha çok Kirin 990 ilgilendiriyor

Firmanın yeni nesil amiral gemisi telefonlarında yer alacak işlemci, yeni nesil 7 nm EUV üretim sürecinden çıkıyor. Resmi olarak 6 Eylül tarihinde lanse edilecek mobil işlemci Kirin 990, ilk olarak Mate 30, Mate 30 Pro ve Mate 30 5G modellerinde yer alacak. Daha sonra ise katlanabilir telefon Mate X yeni işlemciye ev sahipliği yapacak.

İlginizi Çekebilir

Android Q artık Android 10 oldu