reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Samsung
Huawei Samsung
Huawei Samsung
Huawei Samsung
Huawei Samsung
Huawei Samsung

Huawei, kamera konusunda neden artık hep Samsung’un önünde yer alıyor?

Huawei, akıllı telefon kameraları konusunda son yılların tartışmasız lideri konumunda yer alıyor. Peki bunun arkasındaki en büyük etken nedir?

Kısa süre önce “Huawei Mate 30 Pro’nun kamera konusunda Samsung Galaxy Note 10’u sollayacağının kanıtı!” isimli buradan ulaşabileceğiniz bir haber yapmıştık. Bu haberin merkezinde sağlam kaynak Ice Universe’in hazırladığı bir sensör karşılaştırması vardı. Ice Universe, bunun geriye dönük daha detaylısını da hazırladı. Biliyorsunuz sensör boyutu kameralarda görüntü kalitesinin en önemli unsuru sayılıyor. Sensör ne kadar büyük olursa o kadar daha detaylı, kaliteli, temiz görüntüler elde edilebiliyor. İşte Huawei‘nin en önemli rakibi Samsung‘a karşı büyük kamera başarısı da tam olarak buradan geliyor. Telefonlarının kamera sensörü Huawei Mate 10 Pro’ya kadar Samsung’un modellerinden hep daha ufak olan şirket, bunu P20 Pro ile çok ciddi şekilde değiştirmiş ve 1/1.7 inç seviyesine çıkmıştı. Buna sensör boyutu açısından cevap vermeyen Samsung, bu yüzden de telefonlarının kamera performansıyla geriye düşmeye başladı. Galaxy Note 8 modelinden bu yana 1/2.55 inç sensör kullanan Samsung, bunu maalesef gelecek Galaxy Note 10 ailesiyle de değiştirmiyor. Burada 1/1.55 inç seviyesine çıkarak farkı telefon tarafı için büyük oran açacak Huawei‘nin, DxOMark liderliği açık şekilde devam edecek gibi görünüyor. Samsung’un 1/2.55 inç sensörden ancak 2020 başındaki Galaxy S11 ailesiyle kurtulacağı ve bu modellerin çok iyi kamera ile geleceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Huawei Samsung
Huawei Samsung
Huawei Samsung
Huawei Samsung
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 Pro kamerasıyla çıtayı çok yükseltiyor

Çünkü telefonda yukarıda da söylediğimiz gibi 40 megapiksel + 40 megapiksel + 8 megapiksel + ToF sensörü yer alıyor. 40 megapiksel Sony sensörlerden ilkinin 1/1.5 inç boyuta ve f/1.6 – f/1.4 değişken diyaframa sahip olacağı biliniyor. Diğer 40 megapiksel sensörün ise 1/1.7 inç boyuta ve 120 derece ultra geniş açıya sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca Mate 3 Pro sensörleri RYYB piksel yapısını da kullanıyor. Bu sayede telefonların düşük ışık performansının çok yüksek olacağı söyleniyor. 8 megapiksel telefoto kamerasıyla 5x optik zoom sunacak denilen telefon, çiftli ana kamera ile sektörde üst çıtayı açık ara şekilde belirleyecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy A80 kamera sağlamlık testi