reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P Smart incelemesi

Huawei P Smart

CANLI EKRAN

Huawei P Smart’ın Full HD+ çözünürlük sunan ekranı 5,65 inç boyutunda. Açıkçası ekranın canlı renkleri beklentilerimizin de üzerinde diyebiliriz. Özellikle parlaklığı sonuna kadar açtığınızda cihazın sunduğu o zengin renklerin keyfini çıkarmak daha kolay oluyor. Tabii ekran parlaklığını pil süresi optimizasyonu için hep en üst noktada tutmak istemeyebilirsiniz. Multimedya açısından incelediğimizde cihazın hoparlörlerinin de hayli yüksek ses ürettiğini söylemek mümkün. Canlı ekran ve yüksek ses performansıyla P Smart’ta bir şeyler izlemek hayli keyifli.

Cihazdaki en yüksek koruma parmak izi sensörü. Yani yüz tanıma ve benzeri teknolojilere yer verilmemiş. Ancak parmak izi sensörü şaşırtıcı derecede hızlı çalışıyor. Huawei’nin daha önceki modellerinden de alışık olduğumuz performans P Smart’ta da yerini almış anlayacağınız. Parmak izi sensörü üzerinde farklı görevler de yerine getirebiliyorsunuz. Çağrıyı yanıtla, fotoğraf çek ve benzeri yeteneklerle cihazı kullanmak kolaylaşabiliyor.

ETKİLEYİCİ PERFORMANS

Huawei’nin sekiz çekirdekli Kirin 659 işlemcisiyle gelen P Smart işlemci gücünü 3 GB RAM’le desteklemiş. Cihaz dahili hafıza olaraksa 32 GB’lık alan sunuyor. MicroSD kart desteği de sunan cihazın sunduğu hafıza açıkçası oldukça düşük. Multimedya düşkünlüğünün fazlasıyla arttığı günümüzde cihazların daha fazla alan sunmasını bekliyoruz. Gelelim performansa. Cihazı PUBG Mobile ile test ettik. Başta oyun tüm ayarları otomatik olarak düşüğe alsa da biz telefonun ve oyunun izin verdiği ölçüde çekebileceğimiz en üst noktaya çekerek oyuna giriş yaptık. Yer yer fps kayıpları ve ısınma problemi yaşasak da şaşırtıcı derecede iyi bir performans sergilediğini söylememiz gerek.

Bir diğer büyük artı ise kutudan Android 8.0 ile çıkması. Cihaz gelir gelmez Oreo ile kullanmaya başlıyorsunuz ki cihazın EMUI 8.0 arayüzünü de kullandığı anlamına geliyor bu. EMUI 8.0 Huawei’nin en gelişmiş arayüzü aynı zamanda. Arayüz konusunda hayli başarılı işler çıkaran Huawei kolay bir kullanım sunmanın yanı sıra EMUI 8.0’la yeni yetenekler de ekliyor. Onlardan biri Apple’ın 3D Touch’ına benzer bir özellik. Her uygulamada değil ancak belli başlı uygulamalarda, uygulamayı açmadan bir süre dokunarak uygulama içinde yapılabilecekleri seçebiliyorsunuz. Örneğin e-posta uygulamasına basılı tutarak VIP gelen kutusu, Okunmamış, Posta ara ve E-posta yaz komutlarından birini uygulamaya girmeden seçebiliyorsunuz. Bir diğer EMUI 8.0 özelliği de canlı duvar kağıtları. Günün saatine göre gün doğumu ve batımını yansıtan duvar kağıtları zengin bir kullanıcı deneyimini destekliyor.

3.000 mAh kapasiteli bir pille gelen cihazın pil ömrü için mükemmel diyemeyiz ancak pil yönetimi beklentilerimizin üstünde. Tabii hızlı şarj, kablosuz şarj gibi destekler ne yazık ki yok. Fiyat bandını göz önüne alınca buna bir eksi diyemiyoruz. Aynı şekilde Type-C yerine cihazın eski usul microUSB bağlantısıyla geldiğini de kaydedelim.