reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin

Huawei tarafından sürpriz Kirin işlemci adımı

 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 21:53

Huawei, biliyorsunuz kendi işlemci birimlerini geliştiriyor. Firma bu konuda sürpriz bir adım attı ve Kirin işlemcilerin önüne açtı. İşte detaylar;

Gelen bilgilere göre Huawei, bundan böyle şimdiye kadar kendisine özel bıraktığı Kirin serisi işlemcileri diğer Android telefon üreticilerine de satacak. Kirin işlemciler en az rakip Snapdragon işlemciler kadar yüksek performans sunuyor. Bu bağlamda Qualcomm için kötü olan bu gelişme, son kullanıcı içinse güzel görünüyor. Huawei’nin Kirin işlemcilerine Çin merkezli telefon üreticilerinin büyük ilgi göstereceği tahmin edilirken, Kirini serisi 5G için de büyük önem arz ediyor. Biliyorsunuz Kirin 990 5G işlemci, 5G modemi bünyesinde barındırıyor. 5G döneminde bu performanslı işlemcinin önemi yüksek deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, şu an güçlü Kirin 1020 üzerinde çalışıyor

Kirin 1020, söylendiği kadarıyla “Baltimore” kod adıyla aktif olarak yolda bulunuyor. İşte bu işlemci, geçtiğimiz ay kesinleştiği üzere 5 nm üretim sürecinden çıkıyor. İşlemci son yapılan açıklamaya göreyse Kirin 990’lara göre tam yüzde 50 oranında performans artışı getiriyor. Bu açıdan devasa bir performans zıplaması yapacak 5 nm Kirin 1020, 2020’de 5 nm üretim sürecinden çıkan ilk işlemci olacak gibi görünüyor. İkinci işlemcinin ise Apple A14 Bionic olacağı biliniyor. TSMC tarafından üretilecek bu işlemciler mobilde sınırları zorlamaya hazırlanıyor. Sağlam kaynaklara göre Kirin 1020’yi kullanan ilk telefonlar da Mate 40 ailesinde yer alacak.

İlginizi Çekebilir

Çok dikkat çeken telefon Xiaomi Mi Note 10

İLGİLİ HABERLER