reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P50

Huawei P50 serisi için bir kez daha gündem olan Snapdragon detayı

Çok yakında resmi olarak tanışacağımız Huawei P50 serisi için daha önce de çıkan Snapdragon 888 detayı yine gündemde yer alıyor.

Huawei P50 serisi resmi olarak halen tanıtılmadı. Modellerin tam olarak ne zaman tanıtılacağı da bilinmiyor. Ancak telefonlarda ciddi ciddi Qualcomm imzalı işlemciler de olacak gibi görünüyor.

Orijinal olarak telefonlarda sadece Huawei tarafından geliştirilen Kirin 9000 işlemcinin kullanılması planlanıyordu. Son çıkan haberlere göreyse telefonların hepsinde ya da bazısında 5G desteği olmayan Snapdragon 888 işlemci kullanılacak.

İşlemcideki 5G desteğini ABD ambargosunu delmek adına kaldıracak Qualcomm, kaynaklara göre Huawei ile satış konusunda büyük imzalar atmış olabilir.

Snapdragon 888 işlemci şu an tüm amiral gemisi Android telefonlarda kullanılıyor ve genel olarak yüksek bir performans sunuyor. Peki neden tüm cihazlara Kirin 9000 konulmuyor? Bunun arkasında tedarik sorunu yer alıyor.

Aktarıldığı kadarıyla Huawei yeni serisi için yeteri kadar Kirin 9000 bulamıyor ya da üretemiyor. Bu açıdan yardıma Snapdragon işlemciler ile Qualcomm koşuyor. Bazı kaynaklar Kirin 9000’in sadece Huawei P50 Pro ve P50 Pro Plus modellerinde olabileceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P50 dahil olmak üzere HarmonyOS ile Android kullanımı bitiyor

Telefonlar biliyorsunuz firmanın da açıkladığı üzere Android yerine HarmonyOS işletim sistemi üzerine kuruluyor. Firmanın geleceğinde Android bulunmuyor.

Daha önce söylediğimiz gibi HarmonyOS işletim sisteminin merkezinde App Gallery uygulama marketi yer alıyor.

İşletim sistemi için HMS Core özelinde 134 bin uygulama bulunduğu geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Platforma uygulama geliştirmek için 4 milyon kişinin giriş yaptığı da verilen bilgiler arasında yer alıyordu.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı