reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P50

Huawei P50 serisi için satış konusunda global açılım mı yapılacak?

Uzun zamandır merak beklenen amiral gemisi Huawei P50 serisi eğer ortaya çıkan işaretler doğru okunuyorsa Çin’e özel olmayacak.

Huawei P50 serisi ile biliyorsunuz resmi olarak 29 Temmuz tarihinde tanışıyoruz. Sürekli olarak gündemde olan telefonlar, söylendiği kadarıyla global olarak da çıkış yapacak.

Yani modeller ABD ambargosundan etkilenen diğer Huawei amiral gemileri gibi belirli pazarlara özel olmayacak. Bu henüz yüzde 100 kesin değil ancak geniş çaplı global çıkış ihtimaller dahilinde yer alıyor. Çünkü firma Çin dışındaki pazarlarda telefonların reklamını yapıyor.

Bu arada şunu da mutlaka belirtelim. Telefonların hemen her pazara yüksek stokla gelmesi çok olası değil. Ancak yine de isteyenler P50 ailesini birçok pazarda rahatlıkla bulabilecek gibi görünüyor. Ufak stoklar ile sıkı Huawei fanları mutlu edilecek izlenimi oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P50 serisi için global açılımın arkasında Qualcomm yer alıyor olabilir

Telefonlar son dönemde Qualcomm imzalı işlemciler üzerine kurulacak haberleriyle çok ses getiriyordu. İlk aşamada telefonlarda sadece Huawei tarafından geliştirilen Kirin 9000 işlemcinin kullanılması planlanıyordu.

Daha sonra ise telefonların hepsinde ya da bazısında 5G desteği olmayan Snapdragon 888 işlemcinin kullanılacağı konuşulmaya başlandı. İşlemcideki 5G desteğini ABD ambargosunu delmek adına kaldıracak Qualcomm, kaynaklara göre Huawei ile satış konusunda büyük imzalar attı.

Snapdragon 888 işlemci şu an tüm amiral gemisi Android telefonlarda kullanılıyor ve genel olarak yüksek bir performans sunuyor. Peki neden tüm cihazlara Kirin 9000 konulmuyor? Daha önce de aktardığımız üzere bunun arkasında tedarik sorunu yer alıyor.

Sağlam kaynakların duyumlarına göre Huawei, yeni serisi için yeteri kadar Kirin 9000 üretemiyor. Bu açıdan yardıma Snapdragon işlemciler ile Qualcomm koşuyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı