reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Bayon

Hyundai Bayon; Türkiye’de üretilecek kompakt SUV için yeni detaylar yayınlandı

Tanıtım tarihi resmiyet kazanan Hyundai Bayon, markanın Türkiye’de aktif üretimi olan üçüncü modeli olarak karşımıza çıkacak.

Hyundai’nin İzmit’te üreterek 40’tan fazla ülkeye ihraç edeceği yeni B segmenti crossover modeli Bayon, 2021 yılının ilk sürprizleri arasındaydı. Ocak ayında ilk detayları paylaşılan modelle ilgili hazırlıklarını sürdüren Hyundai, tanıtım tarihini de resmiyete kavuşturdu. Kesinleşen takvimle birlikte Hyundai Bayon’un 2 Mart’ta düzenlenecek etkinlikle lanse edileceği resmiyet kazandı. Online olarak gerçekleştirilecek etkinlikte aracın tüm tasarım özelliklerini ve teknik detaylarını izleyenlerle paylaşacak olan Hyundai, Avrupa’nın dokuz farklı ülkesinden sanatçıyı davet etti. Sanatçılar, BAYON’un tasarımından ilham alarak benzersiz birer sanat eseri yarattılar. Bu eserlerle birlikte aracın tasarımını vurgulayan sanatçılar, böylece tanıtıma renk katmış olacak.

Hyundai Bayon hakkında son detaylar

Kona, Tucson, Nexo ve Santa Fe’den sonra markanın Avrupa’daki beşinci SUV modeli olacak Bayon, adını Fransa’nın güneybatısındaki Bayonne şehrinden alıyor. Crossover SUV gövde tipindeki otomobil, hem konfor hem de şık tasarım isteyen kullanıcıların ilgi alanına girecek. Araç Kona’da olduğu gibi segmentindeki rakiplerinden çok daha farklı bir görünüme sahip olacağının sinyallerini veriyor. Tasarımcılar dış bölüm için Hyundai’nin Duygusal Sportiflik (Sensuous Sportiness) dizayn felsefesini kullanıyor. Otomobilin farlarından tamamen ayrı bir noktada konumlandırılan gündüz sürüş farları, karakteristik bir çizgi olarak karşımıza çıkıyor. Uzun ve kısa farlar ise ön tamponun her iki köşesine doğru konumlandırılarak üst taraftaki gündüz sürüş farlarıyla beraber üstün bir aydınlatma mimarisi oluşturuyor. Sportif görünüme sahip aracın önünde bulunan büyük yatay hava girişi ise genişlik hissiyatını artırmış oluyor.

Otomobilin arkasındaysa, yanlara doğru uzayan ok şeklindeki stop lambaları dikkat çekiyor. Kırmızı bir çizgiyi ya da şeridi andıran bu lambalar da aracın genişliğini vurguluyor.Piyasaya sunacağı otomobilin ağırlıklı olarak tasarımına odaklanan Hyundai, bu doğrultuda Avrupalı sanatçılarla ortak bir etkinliğe imzasını atacak. Örnek vermek gerekirse; BAYON’un ok şeklindeki arka farlarından ilham alan sanatçılar, otomobilin özgürlüğünü ve dinamizmini çağrıştıran bir sanat eseri yaptılar. Bir diğer ünlü isim ise, ön ve arka görünümü öne çıkaran bir sanat eseri üzerinde yoğunlaşacak. Tüm bu sanatsal eserler ve Bayon, 2 Mart’ta karşımızda olacak.