reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Nano Cooling Film

Hyundai, geliştirdiği “Nano Cooling Film” ile araç içi sıcaklıkları düşürebiliyor

Güney Kore merkezli dev firmalardan Hyundai, geliştirdiği “Nano Cooling Film” ile araç içi sıcaklıkları düşürebiliyor.

Nano Cooling Film çözümünü ilk olarak geçtiğimiz aylarda karşımıza çıkaran, şimdi ise ticari çıkış için çalışmalar yaptıklarını duyuran Hyundai, bu birden fazla katmandan oluşan özel cam filmini test etmek amacıyla Pakistan’daki 70 müşterisinin aracına da uygulamış. Pakistan testleri şu an halen aktif olarak devam ediyor ancak firma daha önceki denemelerden çok iyi geri dönüşler aldığını belirtiyor. Yapılan açıklamaya göre şirket araç içinde direkt olarak güneş alan bazı yüzeylerin sıcaklığını, Nano Cooling Film ile filmsiz kullanıma oranla tam 20 derece kadar düşürmeyi başarmış. “Nano Cooling Film dış ısıyı etkili bir şekilde engellerken iç ısının dışarıya çıkmasına izin veriyor” açıklamasını geçen Hyundai, filmin şu aşamada şeffaf olduğunu ve daha da iyi sonuçlar için koyu filmler ile kombine edilebileceğini belirtiyor. Henüz ticari satışı ne zaman olacak bilinmeyen Nano Cooling Film, enerji verimliliğini artırıyor ve sürekli yükselen sıcaklıklar göz önüne alındığı zaman gelecek için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai bundan önce elektrikli araçlarını daha iyi hale getirmek için Toray Industries ile ortaklık kurdu. Hyundai, karbon fiber ve kompozit malzeme teknolojisinde lider şirketlerden Toray Industries ile stratejik bir ortaklık kurduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre bu ortaklık ile şirket, hafif ancak yüksek mukavemetli malzemeleri elektrikli araçların bataryalarının ve elektrikli araçlardan kullanılan motorların performanslarını iyileştirmek için kullanmayı planlıyor.

Karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) parçaları elektrikli araç altyapılarına nasıl entegre edecekleri konusunda ortak ARGE çalışmaları yapacak ikili, gelecek Hyundai elektrikli araçları birçok konuda rekabetin ötesine taşıyabilir. Küresel karbon fiber lideri olarak kabul edilen Toray’ın hazırladığı gelişmiş malzemeler, söylendiği kadarıyla hafif, güçlü ve ısıya dayanıklı özellikleri nedeniyle otomotiv ve havacılık olmak üzere birçok sektörde kullanılıyor, Toray ile çalışan firmalar arasında uçan taksiler üzerinde çalışan Joby Aviation ve Lilium gibi isimler de yer alıyor.

Hyundai haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER