reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hyundai i20 N

Hyundai i20 N için Türkiye fiyatı açıklandı

Avrupa sonrasında nisan ayı itibarıyla Türkiye’de de satışa sunulan Hyundai i20 N, motor sporları mühendisliğini sokaklara taşıyacak.

Advertisement

Hyundai’nin performans departmanı olarak hayata geçirdiği “N” rozeti, son yıllarda ortaya koyduğu modellerle sıkça adından söz ettirdi. Kona, Elantra, Veloster ve i30 gibi farklı segmentteki temsilcilere yansıtılan bu rozet, Ekim 2020’de Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir isme daha dokunuşunu gerçekleştirdi. Bu dokunuşun sonucunda hayata geçirilen Hyundai i20 N, uzun süren bekleyişin ardından nihayet Türkiye pazarında satışa sunuluyor. Düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında fiyatları açıklanan model, tek seçenek üzerinden 595.000 TL’lik fiyatla alıcı bulacak.

Hyundai i20 N teknik özellikleri

Haziran 2021 itibarıyla ilk örnekleriyle banttan inmeye başlayan i20 N için ilk tercih araçların yurt dışına gönderilmesi üzerine şekillendi. Bu sebepte bir süredir Avrupa merkezli olarak değerlendirmeleriyle radarımıza takılan otomobilin, pek çok önemli kaynaktan tam not aldığı biliniyor. Peki standart bir i20’ye göre N versiyonunda hangi detaylar ön planda?

Aracın ön tarafında turbo motor için daha geniş bir hava girişine sahip bir tampon dikkat çekerken, N logolu geniş radyatör ızgarası da yarış pislerini simgeleyen damalı bayrak silüetiyle geliyor. Kırmızı şeritlere sahip tampon altı spoyler de modelin performans odaklı tasarımını pekiştiriyor. Bu kırmızı renk, genişliğini vurgulayarak önce yeni tasarımlı marşpiyele ve oradan da arkaya doğru uzanıyor. Arkada ise yine WRC’den esinlenilmiş bir tavan spoyleri bulunuyor. Bu aerodinamik parça, sportif görünümün yanı sıra yere basma kuvvetini de artırıyor ve böylece eğlenceli bir sürüş imkanı sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai i20 N standart olarak manuel şanzımanla geliyor

Hyundai’nin motor sporlarında elde ettiği deneyimlerle hazırladığı özel otomobil, hızlı karakterini de i20 WRC ralli otomobilinden alıyor. Buna parelel olarak i20 N’de Motorsport imzalı 1.6 litrelik bir turbo motor kullanılıyor. Sadece altı ileri (6MT) manuel şanzımanla sunulan araç, 204 beygir güç ve 275 Nm tork değerleriyle asfalta iniyor. i20 N’in, 1.190 kilogram ile ralli versiyonu i20 WRC Coupe ile aynı ağırlıkta olması da kesinlikle altı çizilmesi gereken detaylar arasında. Sınıfındaki en iyi ağırlık değeri iddiasıyla yola çıkan Hyundai i20 N, 0-100 km/s arasını 6,7 saniyede tamamlarken aynı zamanda maksimum olarak 230 km/s hız yapabiliyor. Normal yol koşulunda veya yarış pistlerinde daha etkili bir kalkış için (Launch Control) ile gelen otomobil, daha düşük devirlerde dahi daha fazla tork ve güç sağlıyor. i20 N, maksimum torkunu da 1.750 ile 4.500 devirleri arasında tutuyor ve 5.500 ile 6.000 arasında da maksimum güce ulaşıyor. Aracın turbo sistemi de özel bir soğutma sistemiyle fark yaratıyor. N intercooler ve su sirkülasyonu ile soğutulan turbo motor, 350 bar’lık yüksek basınçlı enjeksiyon rayıyla da daha hızlı yanma ve daha verimli bir karışım sağlıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güncel i20’den 10 mm alçak olan araç, dış tasarımında da aerodinamik olarak tamamen farklı bir formda sunuluyor. Hyundai i20 N’de daha fazla sportif sürüş keyfi deneyimi için N Grin kontrol sistemi de var. Araç, beş farklı sürüş modu ile kullanıcısına yüksek seviyede kişiselleştirme sunuyor: Normal, Eco, Sport, N ve N Custom. Sürüş modları, motorun, Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), egzoz sesini ve direksiyonun tepkilerini ayarlıyor. N Custom modunda sürüş için gerekli olan parametreleri sürücü istediği gibi kendi ayarlayabiliyor. Daha sportif sürüş keyfi için Elektronik Denge Kontrolü (ESC) üç aşamada kullanılabiliyor.