reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Kia

Hyundai ve Kia cephesinden katı yapılı batarya teknolojisine önemli yatırım

Son yıllardaki yükselişini elektrik ayağına da yansıtmayı başaran Hyundai ve Kia, katı yapılı batarya teknolojisi için önemli ortaklığa gitti.

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2021 yılına imza atan markalardan biri olmayı başaran Hyundai ve Kia, son yıllardaki yükseliş ivmesini de sürdürdü. Bu performansın paralelinde küresel marka değerleri de artışa geçen ikiliden Kia’nın bir kademe daha yukarıya çıkarak Hyundai’yi yakaladığı bir dönemi geride bırakıyoruz. Hyundai’nin Ioniq alt markası altında yürütmeye başladığı elektrik dönüşümünü EV6 modeliyle kendi içerisinde yürüten Kia’nın sipariş rekoru elde ederek beklentileri aşması da dikkat çekiyor. Bu modellerin her ikisindeki ilgiyi önümüzdeki süreçteki modellerde daha ileri seviye teknik niteliklerle kombin etmek isteyen Güney Koreli Grup, katı yapılı batarya (solid state) teknolojisine önemli bir yatırım gerçekleştirecek. Markanın bu noktadaki ortağı ise Factorial Energy olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai ve Kia modellerinin katı yapılı batarya ile daha avantajlı olması hedefleniyor

Günümüz dinamiklerinde lityum-iyon tipinde sıvı yapıda olan batarya sistemlerinin gelecekteki en önemli alternatiflerinden birisi olarak katı yapılı sistemler gösteriliyor. Şu aşamada Henrik Fisker’in butik markası Fisker Auto’nun tercih ettiği bu batarya sistemi lityum-iyon bataryalara göre daha hafif yapısı ve yüksek enerji yoğunluğuyla fark yaratıyor. Hyundai-Kia ikilisinin Factorial Energy ile gerçekleştirdiği anlaşma kapsamında otomobillerde Factorial Energy’nin batarya hücreleri test edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu batarya tipiyle birlikte otomobillerin menzil konusunda da önemli oranda avantaja sahip olması bekleniyor. Güvenlik konusunda da sıvı altyapısına göre daha başarılı olduğu öne sürülen katı yapılı bataryalardaki menzil avantajı yüzde 20 ile yüzde 50 aralığında değişiyor. Anlaşmanın sokaklara olan yansımasıyla ilgili şimdilik net bir tarih verilmezken, beklentilerimiz şimdiden yüksek noktada. BMW de bu alanda geliştirme çalışmalarına devam ettiğini kısa süre önce açıklamıştı.

İlgili video