reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai’nin Hybrid modelinden hız rekoru [Video]

Hyundai yeni nesil Hydrid teknolojisne sahip modeli IONIQ ile hız rekoru kırarak motor teknolojilerinde geldiği noktayla rakiplerine göz dağı verdi.

Hyundai, hybrid otomobil modeli IONIQ ile dünya hız rekoru kırarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Geçtiğimiz aylarda piyasaya sunduğu elektrikli, hybrid ve plug-in hybrid modeli IONIQ’in modifiye edilmiş özel bir prototipiyle Amerika’nın Utah eyaletinde yer alan, tuzla kaplı Bonneville’de çok özel bir deneme gerçekleştirdi. Bisimoto tarafından geliştirilen, tam entegre yüksek mukavemetli çelik gövdeye sahip aracın, iç mekanındaki bazı aksamlar, güvenlik ve yüksek hız rekoru için çıkarıldı. Bununla birlikte aerodinamik modifikasyonlara sahip olan otomobilde, tampon altı spoylere kullanılan coil-over süspansiyonlar, standart modele göre 100 mm daha alçak bir yapıda dizayn edildi. Yüksek hız için optimize edilen, yürüyen aksamdaki bir diğer eklenti ise aerodinamik özel jantlar ve lastikler oldu. İç tarafta ise Sparco emniyet kemer sistemi, kokpit yangın söndürme sistemi, özel yarış koltuğu, roll-barlar ve paraşüt de güvenlik adına yer verilen ekipmanlar araç dahilinde bırakıldı.

Hybrid kategorisindeki bir araçla saatte 254 km hıza ulaşarak rekor kıran Hyundai, motor teknolojisinde yaptığı yatırımların karşılığını aldı ve ne aşamada olduğunu tüm dünyaya kanıtlamış oldu diyebiliriz. Hyundai’nin Amerika’daki Ar-Ge merkezi tarafından özel olarak hazırlanan IONIQ’in rekoru Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından onaylandı.

VİDEO