reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai’nin sekiz ileri değerli şanzımanı ve yeni nesil motor teknolojisi neler getiriyor?

Kore’de tanıtımı gerçekleştirilen yeni motor ve şanzıman teknolojileri otomobillerin tutumluluk karakterine doğrudan etki edecek.

Her geçen gün sıkılaşan emisyon standartlarından ötürü mühendislik açısından verimlilik odaklı geliştirilen motor ve şanzıman teknolojileri markaların ilk öncelikleri arasında. Hibrit teknolojisinin de en temel noktalarından olan bu geliştirme için hazırlıklarını sergileyen son üreticiyse Hyundai oldu. Kore Uluslararası Güç Aktarma Organları Konferansı‘nda yakıt ekonomisi gelişimine yönelik yeni Smart Stream teknolojisini tanıtan Hyundai, dört yeni motorunu ve iki yeni şanzımanını gelecek modellerde kullanacak. Smart Stream adı verilen bu motor ve şanzımanlar, Hyundai’nin uzun dönemdeki emisyonu düşürme hedefleri için de fazlasıyla önemli. Hyundai’nin 1.6 litrelik benzinli ve dizel motorlarından itibaren başlayacak olan yeni teknoloji tüm model gamında kullanılacak.

Motorların özellikleri neler?

Hyundai’nin yeni nesil teknolojisi, yakıt verimliliğini artırmak için boyut ve ağırlık bakımından
azaltılan
motor bileşenlerini beraberinde getiriyor. Bu da araçlara entegre edilecek olan motorların toplam ağırlık değerinde azalma sağlayacağı anlamına geliyor. Üniteler aynı zamanda güç aktarma organının yapısını da en iyi şekilde optimize ediyor. Motorlarla ilgili paylaşılan önemli bir değer de termal verimlilik kısmında. Hyundai mühendislerine göre yeni üniteler yüzde 39‘a kadar termal verimlilik puanına sahip olacak. Sürekli Değişken Supap Süresi teknolojisinin görev alacağı motorda, silindir valfinin açılıp kapanması ekonomik sürüş veya dinamik sürüş gibi çeşitli sürüş modlarına en iyi cevap verecek şekilde zamanlanacak.

Daha verimli sekiz ileri çift kavrama şanzıman

Markanın sergilediği diğer yeni bir teknolojisi ise sekiz ileri ıslak tip çift kavramalı şanzıman. Hyundai’nin bu yeni üniteyle ilgili altını çizdiği ilk nokta geleneksel otomatik şanzımanlardan farklı olarak yeni tip dişliler ve yüksek etkili hidrolik sistem üzerine geliştirilmiş olması. Çok daha hızlı bir geçiş performansı sunacak olan sekiz ileri değerli şanzıman mükemmel yakıt ekonomisine de önemli katkı sağlayacak. Önümüzdeki iki yıl içerisinde kullanımına başlanılmasını beklediğimiz ünitelerin ilk hangi modellerde olacağıysa henüz belli değil.