reklamı kapat

POPÜLER

İBB cephesinden İstanbul trafiği için çözüm önerisi

İBB cephesinden İstanbul trafiği için çözüm önerisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, günden güne kötüleşen İstanbul trafiği hakkında açıklamalar yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan katıldığı bir radyo programında birçok konu hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Bunlardan belki de en çok dikkat çekeni toplu taşıma ve İstanbul trafiğinin ilişkisi oldu. Cihan, “İstanbul’un trafik sorununu çözmenin yöntemi İstanbul’un ulaşımını konuşmaktır, ulaşımını çözmektir.

Aslında özel araç neden İstanbul’da daha fazla tercih ediliyor bir çerçeve çizelim öncelikle… Toplu taşımadan şikâyet ediyoruz, biz geriye dönüp baktığımızda birçok şikayet var metrobüse bakıyoruz çok sıkışık binilmiyor vesaire… Bir sistem var kapasitesinin üzerinde çalışıyor, arızalanıyor sorunlar oluyor.

Yıllardır böyle bir sistem ve insanlar artık bunu tercih edemiyorlar, etmiyorlar insanlarda bu anlamda haklılar. Çünkü özel araç onlar için başka bir seçenek haline geliyor. Otobüs sistemi böyle, raylı sistemler yeterince gelişmemiş, deniz ulaşımından denizden yeterince faydalanamıyoruz.

Dolayısıyla insanların başka bir alternatifi olmadığı için özel araç İstanbul’da çok iyi bir alternatif olarak herkese geliyor ve insanlar bunu tercih etmek zorunda kalıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İBB toplu taşımayı geliştirerek trafiği azaltmayı hedefliyor

Biz İstanbul’da toplu ulaşımı tercih edilebilir hale getirmek üzerine çalışıyoruz, asıl amacımız bu… Yani otobüs sistemin daha iyi hale getirmek, raylı sistemleri daha iyi hale getirmek tüm entegre ulaşım sistemini daha iyi hale getirmek.

Bu nedenle toplu taşıma tercih edilebildiği zaman insanlar işyerlerine, okullarına toplu taşıma ile daha fazla gitmeye başladıkları zaman aslında biz trafikteki bu sorunları biraz daha önlemiş olacağız.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir