reklamı kapat

POPÜLER

IBM’den işlemciyi beslerken aynı zamanda soğutan pil teknolojisi

Cihazların boyuları gittikçe küçülüyor ve dolayısıyla bu cihazların içerisnde yer alan donanımın da küçülmesi gerekiyor. Donanım küçülmedikten sonra ne kadar küçük tasarımlar yapılırsa yapılsın bu tasarımları gerçeğe dönüştürmek mümkün olmuyor. Geliştirilen bu sıvı yapıdaki pil, işlemcilerin çok daha küçük hale gelebilmesinin önünü açıyor.

Redox flow ismi verilen ve sıvı elekrolitlerin kullanıldığı piller genelde enerjiyi saklayabilmek için büyük boyutlarda kullanılıyor. ETH Zurich ve IBM ekibinin geliştirdiği pil ise küçük boyutlardaki işlemcilerde sıvı pilin kullanımını mümkün hale getiriyor. Geliştirilen pilin bu boyutta üretilebilen ilk sıvı elektrolit bazlı pil olduğu ifade ediliyor.

3D yazıcı yardımıyla kıvrımlı bir yapıda üretilen pil, santimetrekarede 1,4 watt enerji açığa çıkarabiliyor. Enerji verilirken ortaya çıkan ısıdan bile daha fazla ısı ise sıvı haldeki pil tarafından soğutuluyor ve ısının derecesi önemli ölçüde düşüyor.

Bilindiği üzere normalde işlemcilerde hem soğutma yapabilmek için bir sistem hem de güç sağlanabilmesi için bir pil gerekiyor. Bu sıvı yapılı pil aracılığıyla bir yandan işlemci soğutulurken diğer yandan gerekli olan güç sağlanabiliyor. Böylece soğutma sistemine gerek kalmadığın için işlemci alandan tasarruf etmiş oluyor. Daha fazla enerji üretebilmesi için gelişimi sürdürülen pil teknolojisinin gelecekte yalnızca işlemcilerde değil, soğutma gerektiren lazerlerde de kullanılabileceği düşünülüyor.