reklamı kapat

POPÜLER

magnezyum pil

Pil ve şarj sorunu çok yakında tarih oluyor

Pil ve şarj sorunu yakın zamanda tarih olacağa benziyor. Kanadalı teknoloji şirketi CVMR, geliştirdiği yeni pil teknolojisi sayesinde lityum pillere oranla 5 kat daha fazla enerji depolayan magnezyum bazlı şarj edilebilir pil üretti.

Elektrikli otomobillerin bu yeni pil teknolojisiyle hızla yaygınlaşacağını açıklayan şirket, Türkiye’ye de yatırım yapmak için otomobil ve batarya üreticileriyle görüşmelere başladı. CVMR araştırmacıları geliştirdikleri pil teknolojisiyle lityum pillerde kullanılan sıvı elektrolit yerine yüksek verimli katı elektrolit kullanarak şarj edilebilir magnezyum pil üretmeyi başardı. CVMR’ın araştırmacıları vanadyum, manganez ve geçiş metallerinin magnezyum pil için en uygun katot olduğunu belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pil teknolojisi hakkında açıklama

CVMR Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Kamran M. Khozan, “Magnezyum bazlı bataryaların en önemli avantajı, aynı boyuttaki lityum bataryalara göre 5 kata kadar daha fazla enerji depolamanın mümkün olması. Bu yeni buluş için Amerikan Patent Enstitüsü’nde bekleyen dört patent başvurumuz bulunuyor.

Yeni bataryaları önümüzdeki 2 yıl içinde ticarileştirmeyi hedefliyoruz. Lityum pillere kıyasla daha küçük bataryalara daha fazla enerji sığdırılması elektrikli araçların hızla yaygınlaşmasını hızlandıracaktır. Magnezyum şarj edilebilir bataryaların asıl pazarlarının, elektrikli otomobillerin üretilebildiği tüm lokasyonlar ile özellikle Kuzey Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri, Çin ve Hindistan olmasını bekliyoruz” dedi.

İlgili video

İnsan omurgasından ilham alan esnek pil teknolojisi