reklamı kapat

POPÜLER

Vocktail

İçeceklerin tadını ve kokusunu dijital olarak değiştirebilen bardak: Vocktail [Video]

İçtiğimiz her içeceğin kendine özgü bir tadı ve kokusu var. Peki bunun dijital olarak değiştirilebileceğini biliyor muydunuz? İşte Vocktail tam da bunu yapıyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi tarafından geliştirilen Vocktail, temel olarak içeceklerin tadını ve kokusunu dijital olarak değiştirebilen bir bardak. Yapısı gereği şu an kaba bir tasarımı bulunan ürün, 2013 yılından bu yana geliştirilen bir altyapıyı kullanıyor. Peki bu bardak nasıl oluyor da içeriklerin tadı ve kokusunu değiştirebiliyor? Burada cevap bardağın ağız kısmına takılan gümüş elektrotlardan geçiyor. Alt taraftaki elektronik üniteye bağlanan bu elektrotlar, dille elektriksel ve termal sinyal göndererek içilenin tuzlu, ekşi ya da acı hissedilmesine imkan tanıyor. Bu üçünü otomatik olarak karıştırabilen sistem, ortaya yeni tatlar çıkarabiliyor. Koku ise bardağın yan tarafına yerleştirilen “Aroma” isimli bölümden geliyor. Tat genel olarak koku ile direkt bağlantılı olduğu için de ortaya ilginç sonuçlar çıkabiliyor. Bardağa yerleştirilen LED ışıklar ise içeceğin rengini istenildiği şekilde değiştirebiliyor.

Vocktail bardağın tüm ayarları akıllı telefondan

Geliştirilen akıllı telefon uygulaması ile özelleştirilebilen ürün, hazırlanan dijital içeceklerin paylaşılmasına da izin veriyor. Normal suyun tadını dahi değiştirebilen ya da başka bir içeceği mükemmel hale getirebilen bardak, adeta dilinizi manipüle ediyor. Vocktail ayrıca şeker tüketemeyen diyabet hastaları için de kullanışlı görünüyor. Şekersiz bir içecek tatlı şekilde içilebiliyor. Tanıtım videosu aşağıda yer alan bardağın satışa çıkıp çıkmayacağı ise bilinmiyor.

Video