reklamı kapat

POPÜLER

İnternet üzerinden “mesajla içecek göndermeyi” sağlayan devrimsel teknoloji [Video]

Bilgisayarda veya telefonda internet üzerinden dolaşırken bazı yiyecek ya da içecekleri görüp iç geçirmişizdir. Böyle zamanlarda canınızın çektiği  yiyeceğin ekrandan çıkıp yanınıza gelmesinin ne kadar güzel olacağını bir kez bile olsun düşünmeyen yoktur sanırız. Araştırmaclıarın geliştirdiği cihaz belki içeceğin aynısını evinize getirmiyor ancak bir içeceğin tadını internet üzerinden alabilmeyi sağlıyor. 

Singapur Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği cihaz adeta rüyaları gerçeğe dönüştürüyor.  Cihaz sensörler ve elektrotlardan oluşuyor. Uzaktan gönderilecek olan içeceğin ph değeri ve renk bilgileri karşıdaki cihaza gönderiliyor. Buradaki kabın içerisinde aslında normal su bulunuyor. Ancak LED ışıklar sayesinde suyun rengi gönderilen içeceğin rengine dönüştürülüyor. Elektrotlar yardımıyla ise içeceğin tadı taklit ediliyor. Videodaki örnekte internet üzerinden limonata gönderiliyor. Elbette karşıdaki kişi sonuçta su içmiş oluyor ancak içeceğin tadını alabiliyor. Böylece içeceklerin tadı uzaktaki biriyle paylaşılabiliyor.

Fikir gerçekten de çok yaratıcı ve gelecek vadediyor. Şimdilik gelişmesi gereken birçok  nokta mevcut. Ancak zamanla eksikliklerin giderilmesiyle birlikte teknolojinin günlük yaşamda kullanılması mümkün. Ayrıca ileride yalnızca içeceklerin değil yiyeceklerin de bu teknolojiyle internet üzerinden gönderilebileceği ve uzaktaki kişilerin yiyecekleri tadabileceği düşünülüyor. Bu ilginç teknolojinin nasıl çalıştığına haberin girişindeki videodan göz atabilirsiniz.

YORUMLAR