reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

İddia: “OpenAI, direkt olarak Google’a rakip bir arama çözümü sunabilir.”

Henüz yüzde 100 kesin olarak yapılmış bir açıklama yok ancak OpenAI direkt olarak Google’a rakip bir arama çözümü sunabilir.

The Information, ChatGPT’yi geliştiren OpenAI firmasının Google’a rakip olacak bir arama çözümü / motoru üzerinde çalıştığını iddia etti. Henüz bu konuda çok fazla detay yok ancak kaynaklar, bu merak uyandıran çözümün temelinde son dönemde OpenAI destekli Copilot ile oldukça gelişen arama motoru Microsoft Bing’in olacağını belirtiyor. Arama motoru tarafında Google’ın karşısına çıkmak için çok büyük bir adım atması gereken ve bu tarz bir büyük sürprizi yapabilecek nadir firmalardan olan OpenAI, son yıllarda Google’ı en çok korkutan isim olmayı başardı. Kısa süre önce ismi “Gemini” yapılan üretken yapay zeka temelli sohbet botu Google Bard, direkt olarak ChatGPT’nin patlama yapması sonrasında doğmuştu ve başta çok aceleye getirildi eleştirileri almıştı. Bu arada Google’ın da arama tarafını kaderine terk etmediğini belirtelim. Firma arama sonuçlarına üretken yapay zekayı uzun süre önce entegre etti ve bu konuda bazı ülkelerde herkese açık testler gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OpenAI dün de gündemdeydi. Uzun süredir ortak çalışmalar gerçekleştiren Microsoft ve OpenAI, dün “Hacker’lar siber saldırılarını geliştirmek için ChatGPT kullanıyor” açıklamasını yaptı. Bu aslında büyük de bir sürpriz olmadı çünkü ChatGPT gibi sistemler, büyük faydaları yanında kötü anlamda birçok farklı kapıyı aralayarak istenmeyen durumlara karşı ciddi zaman kazandırabiliyor.

Yeni yayınlanan araştırma kapsamında bu temelde bilgiler veren Microsoft ve OpenAI, “Rusya, Kuzey Kore, İran ve Çin” destekli grupların belirledikleri hedefleri araştırmak, hack sürecinde kullandığı komut dosyalarını geliştirmek ve hepsinden önemli sosyal mühendislik teknikleri oluşturmak için ChatGPT gibi araçları kullandıklarını tespit ettiklerini belirtiyor.

Microsoft ve OpenAI henüz GPT-4 gibi LLM’leri kullanan herhangi bir önemli saldırı tespit etmediklerini ancak hack gruplarıyla ilişkili tüm hesapları kapattıklarını belirtiyor. Günümüzde sohbet botları ya da büyük dil modelleri üzerinde çalışan her firmanın bu konuya büyük önem vermesi gerekiyor, özellikle açık kaynak büyük dil modellerinde bu durumlara karşı özel güçlü koruma sistemlerinin olması gerekiyor.

OpenAI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu