reklamı kapat

POPÜLER

İkisi bir arada şıklık; Lenovo Yoga C940 incelemesi

Lenovo Yoga C940

GÜNLÜK YARDIMCI

Performansta söze klavyeyle başlayalım. Cihaz arka aydınlatmalı bir klavyeyle geliyor. Klavye tuşları arasında rahat yazım için yeterli alan bulunuyor. Ancak klavyeyle yazım sırasına zaman zaman bastığımızı sandığımız tuşlara basmadığımızı fark ettik. Bu yüzden klavyenin geri tepkisinin daha iyi olabileceğine inanıyoruz. Çok sert kullanımlarda pek rastlamadık ancak normal kullanımda bazı harfler aralarda kayboldu. Çok hassas değil diyebiliriz. Öte yandan klavye hayli sessiz bu da pek çok kullanıcının hoşuna gidecektir. Cihazın trackpad’i hem basmatik hem dokunmatik özellikler sunuyor. Ancak biz sadece dokunmatik olarak kullanmayı tercih ettik. Çünkü deneyimi diğer türlü biraz sert bulduk.

Gelelim biraz teknik detaylara. Bizim incelediğimiz versiyonda 10. nesil Intel Core i5-1035G4 işlemciye 8 GB RAM eşlik ediyordu. Dahili hafıza tarafında ise 256 GB SSD yer alıyordu. Öncelikle 8 GB RAM’i biraz yetersiz bulduğumuzu belirtelim. Cihazın 16 GB RAM’li versiyonunu tercih edebilirsiniz. Cihazla gün içindeki çalışmalarımızda Photoshop’ta yüklü dosyalar açarken çok hızlı erişim sağlayamadık ve ağırlaşma hissettik ne yazık ki. Ancak günlük kullanımda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınız cihaz, günlük işlerde de başarılı bir şekilde destek olacaktır. Özellikle gün içinde sürekli e-posta trafiği, Excel raporları ve benzeri çalışmalarla boğuşuyorsanız; bu cihazla rahatlıkla halledebilirsiniz. Görsel üzerinde mini düzenlemeler, boyut ayarlama, küçük manipülasyonlar da Photoshop’ta rahatlıkla yapılabiliyor. Ancak yüksek işlemci gücü tüketen uygulamalar için uygun bir model değil. Grafik tarafında gücünü Intel Iris Plus ekran kartından alan cihazla oyun deneyimi de yaşayamayacağnızı belirtelim.

Cihazın 14 inçlik ekranı ise en sevdiğimiz yanlarından biri oldu. 3840×2160 piksel çözünürlük sunan ekran dizi ve film izlerken keyifli bir deneyim sunmayı başarıyor. Öte yandan Dolby Atmos destekli hoparlör sistemi için çok başarılı diyemiyoruz. Hoparlör için ortalamanın biraz üstü bir deneyim sunduğunu kaydedebiliriz. Kulaklıkla daha keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Pil gücü ise fena değil diyebiliriz. Gün içinde performansını yeterli bulduğumuz cihaz beklentilerimizi karşıladı. Ayrıca cihazda Rapid Charge özelliği olduğunu da kaydedelim. Bu yetenek sayesinde uyku modundayken cihazı daha hızlı şarj etmek mümkün oluyor.

Gün sonunda Lenovo Yoga C940, günlük işlerini halletmek isteyen ve mobiliteye önem veren kullanıcılar için öne çıkan bir cihaz. Bazı noktalarda eksiklikleri olduğunu düşündüğümüz de söyleyelim.