reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi MIUI 13

İlk aşamada MIUI 13 alacak Xiaomi, Redmi ve POCO telefonlar

İlk aşamada MIUI 13 arayüz güncellemesini alacak Xiaomi, Redmi ve POCO telefonlar net olarak belli oldu. İşte detaylar;

Xiaomi, üzerinde ciddi geliştirmeler yapılan MIUI 13 arayüz güncellemesini kısa süre önce Çin sonrası global pazar için duyurdu ve çalışmalarına hız verdi. Peki güncellemeyi ilk aşamada hangi telefonlar alacak? Firma tarafından gelen resmi liste şöyle: “Mi 11 Ultra, Mi 11, Mi 11i, Mi 11 Lite 5G, Mi 11 Lite, Xiaomi 11T Pro, Xiaomi 11T, Xiaomi 11 Lite 5G NE, Redmi Note 11 Pro 5G, Redmi Note 11 Pro, Redmi Note 11S, Redmi Note 11, Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10, Redmi Note 10 JE, Redmi Note 8 (2021), Redmi 10, Xiaomi Pad 5, POCO M4 Pro, M4 Pro 5G, X3 Pro ve F3 GT.”

Firmadan güncelleme konusunda henüz açık bir tarih verilmiyor. Sadece yukarıdaki cihazların büyük bölümü MIUI 13 arayüzünü 2022 yılının ilk çeyreğinde alacak açıklaması yapılıyor. Daha sonra başka cihazlara da gelecek sürüm hakkında Xiaomi Türkiye‘nin paylaştığı bilgiler şöyle:

MIUI 13, hızlı ve kararlı bir yazılım deneyimi sunuyor ve artık akıllı telefonların ve tabletlerin ötesinde akıllı saatler, hoparlörler ve TV’ler gibi AIoT cihazlarına da genişletiliyor ve bağlantı yeteneklerini iyileştiriyor.

Kararlılığı yaklaşık yüzde 52 oranında artırılan MIUI 13, genel olarak temel işlevleri geliştirmeye odaklanıyor. Yeni sistem, Xiaomi tarafından geliştirilen Odaklanmış Algoritmalar (Focused Algorithms), Atomize Bellek (Atomized Memory) ve Akıcı Depolama (Liquid Storage) gibi özelliklerle, yoğun kullanım sırasında çekirdek uygulamalar için bilgi işlem yeteneklerini optimize etmeye odaklanıyor. 

MIUI 13, Atomize Bellek ve Akıcı Depolama teknolojileriyle 36 aylık süre boyunca cihazın okuma ve yazma yeteneklerinin yüzde 5 oranında bozulmasını önlüyor ve azaltıyor. Bu, cihazların ömrünün uzamasını sağlıyor.

2021 yılının 3. çeyreği itibarıyla Xiaomi’nin IoT platformuna bağlı cihaz sayısı 400 milyonu aştı. MIUI 13, akıllı donanım portföyüyle sektöre öncülük ederken akıllı cihazlar arasında daha bağlantılı bir deneyim elde edilmesine yardımcı olacak Mi Smart Hub’ın beta sürümüyle birlikte geliyor.

Mi Smart Hub, kullanıcıların müzik, ekran ve hatta uygulamalar gibi içerikleri birden fazla cihazda sorunsuz bir şekilde paylaşmalarına ve basit bir hareketle yakındaki cihazları bulabilmelerine olanak tanıyor.

MIUI 13, bağlantının yanı sıra daha fazla kişiselleştirme için önemli özellikler içeriyor. Yeni pencere öğeleri, dinamik duvar kağıtları ve daha fazlasıyla benzersiz bir işletim sistemi deneyimi sunuyor.”

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın