reklamı kapat

POPÜLER

İlk iPhone namıdiğer iPod phone hakkında çarpıcı açıklamalar

İlk olarak 2007 yılında piyasaya sürülen ve telefon piyasasına yeni bir soluk getiren iPhone, günümüzde de yüksek satış rakamlarıyla ön planda olmaya devam ediyor. Tabii ki Apple’ın bu cihazı geliştirmesi kolay olmadı ve ilk iPhone’un ilk adıyla iPod phone‘un çıkışından önce Apple, birçok farklı prototipi deneyerek en uygun cihazı üretmeyi amaçladı. iPod’un babası olarak bilinen ve şu anda Nest‘in CEO’su konumunda olan Tony Fadell, iPhone’un ilk prototipi ile ilgili ilgi çekici bilgiler paylaştı.

VentureBeat ile röportaj gerçekleştiren Fadell, ilk iPhone’un prototipinin cihazın şimdiki halinden çok farklı olduğunu belirtti. Buna göre oluşturulan prototip ilk olarak iPod’u temel alıyordu. Dış görünüş olarak iPod ile aynı olan cihazın içerisinde bir telefon modülü yer alıyordu ve böylece aramalar gerçekleştirmek mümkün oluyordu. Ancak iPod için kullanım kolaylığı sağlayan bu tasarım, arama yapması gereken bir cihazda tahmin edilebileceği üzere pek de iyi durmadı. Çünkü numara girmek için tekerden faydalanmak gerekiyordu. Çevirmeli telefonlarla aynı şekilde çalışması düşünülen ünlü “Click Wheel” adlı tuş kısmı, numara girişini çok zor bir hale getiriyordu. Fadell’in belirttiğine göre sonunda mükemmeliyetçiliği ile bilinen Steve Jobs’tan red yanıtı alan tasarım geliştirilerek piyasaya çıktığı halini aldı.

iPhone’un ilk modeline baktığımızda Steve Jobs’ın iPod benzeri tasarımı reddetmesinin oldukça mantıklı olduğunu görebiliyoruz. Diğer yandan iPhone gerçekten de iPod formunda piyasaya sürülseydi belki de günümüzdeki kadar başarılı hale gelemeyeceğini de göz önünde bulundurmak gerek. O dönemde piyasada tuş takımları olan cihazlar revaçtayken yine tuşlara basmanın gerektiği bir cihazın yeterince ilgi görmeyeceğini kestirmek güç değil. Steve Jobs’ın 2007’deki sunumda her uygulama için özelleştirilebilen ve farklı yetenekler kazanan dokunmatik arayüzünü övmesi de söz konusu prototipin neden reddedildiğiyle ilgili büyük bir ipucu veriyor.

* Haberde kullanılan görsel bir konsept çalışmadır.

YORUMLAR