reklamı kapat

POPÜLER

İlk nesil Apple Watch’ta bazı sağlık özellikleri bulunmayabilir

Çıkışına sayılı haftalar kalan ve meraklılarının sabırsızlıkla beklediği Apple’ın akıllı saati Apple Watch ile ilgili olarak bekleyenleri üzecek yeni bir iddia ortaya atıldı. Eğer iddialar doğruysa, Apple’ın akıllı saatinde olması beklenen bazı özellikler ilk nesilde yer almayacak ve diğer Apple Watch modellerinde saate dahil edilecek.

The Wall Street Journal‘ın aktardığına göre Apple Watch’ta ilk etapta olması beklenen özelliklerin bir kısmında sorun yaşanıyor. Stres seviyesini ölçebilen, kalp atışını algılayabilen ve kandaki oksijen miktarını takip edebilen sensörü Apple’ın istediği gibi iyi çalışamıyor. Kullanıcının kolunda kıl olduğunda ve kuru cilde sahip kullanıcılarda, saatin kola ne kadar sıkı bir şekilde bağlandığıyla orantılı olarak, ölçüm sonuçlarında sapmalar yaşanabiliyor ve bu da aktivitelerle ilgili istatistiklerin yanlış çıkmasına sebep oluyor.

İddialara bakılırsa yaşanan sorunlar nedeniyle ilk nesil Apple Watch’ta bahsi geçen sensörler yer almayacak. Dolayısıyla Apple Watch sağlık odaklı bir akıllı saat olmaktan ziyade daha genel kullanıma yönelecek. Apple Watch’un neredeyse 4 yıl süredir geliştirildiğini göz önünde bulundurduğumuzda bunca zamandır sağlık üzerine yoğunlaşan saatin aniden genel kullanıma yönelmesinin kullanıcıları üzebileceğini söyleyebiliriz. Şimdilik iddia olarak karşımıza çıkan bu sorunların Apple tarafından onaylanıp onaylanmayacağı merakla bekleniyor.