reklamı kapat

POPÜLER

IMDb oyuncuların yaşı yüzünden davalık oldu

Dünyaca ünlü bir internet sitesi olan IMDb sinema ve televizyonda izleyici karşına çıkan yapımlara dair teknik detaylara yer vermesiyle tanınıyor. Detaylı oyuncu kadrosundan karakterlerin repliklerine kadar her türlü bilginin yer aldığı IMDb’nin başı şimdi oyuncuların yaşları yüzünden belada.

IMDb izlediği yapımları araştırmayı sevenlere hitap eden bir platform olmasıyla tanınıyor. Fakat buraya paylaşılan bilgiler herkes tarafından memnuniyetle karşılanmıyor. Screen Actors Guild ya da Türkçe ismiyle Ekran Oyuncuları Birliği de bunlardan biri. Genellikle dağıttı ödüllerle ismini duyduğumuz bu birlik üyesi olan oyuncuların yaşlarını açıkladığı için IMDb’ye dava açtı!

Üstelik sorun IMDb’nin yanlış bilgi paylaşması değil. Aksine Ekran Oyuncuları Birliği bu platformun oyuncuların doğum tarihlerine yer vermekten vazgeçmesini istiyor. Paylaşılan bu bilgilerin oyuncuların yeni işler bulmasına engel olduğu ve bu sebeple kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Daha önce Junie Hoang isminde bir oyuncu şahsi olarak IMDb’yi dava etmişti. Platformun gerçek yaşını yayınlaması nedeniyle istediği işleri alamadığını dile getirerek 1 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı. Fakat Hoang’ın kariyeri boyunca senede en fazla 2 bin dolara kazanabildiği tespit edilmişti.

Ekran Oyuncuları Birliği eğer bu davayı kazanırsa IMDb ardından Wikipedia gibi pek çok farklı plarformu daha dava etmesi gerekecek. Doğrusu bilgi çağı olarak anılan günümüzde oyuncuların gerçek yaşlarını gizlemesi pek mümkün görünmüyor.

YORUMLAR