reklamı kapat

POPÜLER

İndirilen uygulamaların yüzde 20’si sadece bir defa kullanılıyor

Akıllı telefonların en çekici yönlerinden biri pek çok uygulama yükleyip tamamen kendi ihtiyaçlarımıza uygun hale getirebilmemiz. Ancak eğri oturup doğru konuşalım; yüklediğimiz uygulamalardan kaç tanesini sürekli olarak kullanıyoruz? Genellikle sürekli kullandığımız iki-üç uygulama dışında sayfalar dolusu uygulamanın yüzüne bile bakmıyoruz. Localytics‘in uygulama kullanımına ilişkin yeni yayınladığı analiz de bu durumu doğrular nitelikte; rapora göre indirilen uygulamaların yüzde 20’si sadece bir defa kullanılıyor.

2011 tarihli raporunda, sadece bir defa kullanılan uygulamaların yüzdesi 26 olarak bulunmuş, dolayısıyla artık kullanıcıların daha seçici davrandığını ve kullanmaya meyilli oldukları uygulamaları indirdikleri söylenebilir. Üstelik 11 defadan fazla kullanılan uygulama yüzdesi de 2011’de 26 iken, bu yüzde 2014’te 39’a çıkmış. Bu rakamlar da kullanıcıların artık her gördüğü uygulamayı indirmediğini ortaya koyuyor.

localytics

Raporda kullanıcıların ya hep ya hiç diyen bir tavır gösterdiği de görülüyor. Arada bir kullanılan uygulamaların yüzdesi epey düşük, bu da bir uygulamayı bir defa kullanıp bir kenara ittiğimize veya sürekli kullandığımıza işaret ediyor.

Tabii uygulamaların özelliğine göre de kullanım oranları değişebiliyor. Örneğin banka uygulamalarını sadece havale yapacağınız veya para çekeceğiniz zaman kullanırken, WhatsApp gibi bir uygulamayı günün her saati kullanıyor olabilirsiniz.

Kullanıcıların nesnelere karşı genel tutumunu da hesaba katmazsak olmaz. Mesela her eşyanın kutusunu evinde saklayan, hiçbir giysisini atamayan, bir gün kullanırım düşüncesiyle saklayanların uygulamalara da benzer şekilde yaklaşarak “belki kullanırım” düşüncesiyle telefonlarında tutmasını bekleyebiliriz. Yine de en minimalist kullanıcı dahi zaman zaman gereksiz uygulamalara tutunmaktan kendini alamıyor.