reklamı kapat

POPÜLER

İngiliz karanlığının yeni perdesi: Rolls-Royce Dawn Black Badge Edition

Rolls-Royce’un geçtiğimiz yıl başlangıcı yaptığı özel serisi bu yılki Goodwood Hız Festivali ile birlikte kendi içerisinde yeni bir sayfa açıyor.

Cenevre Otomobil Fuarı 2016 kapsamında Black Badge serisinin ilk modellerini Ghost ve Wraith ile gerçekleştiren Rolls-Royce ailenin yeni üyesini yaza uygun olarak üstü açık şekilde karşımıza çıkarttı. Bu hafta düzenlenecek olan Goodwood Hız Festivali‘nde ilk kez meraklılarıyla buluşacağı açıklanan Rolls-Royce Dawn Black Badge Edition markanın bu zamana kadar sunduğu en karakteristik modellerden birisi olacak gibi gözüküyor.


Üstü açık lüksün zirve noktalarından birisi olarak nitelendirebileceğimiz aracın ilk adım güç ünitesine göz atalım. Standart versiyonlarda kullanılan 6.6 litrelik twinturbo V12 motorun iyileştirilmiş bir versiyonunun kullanıldığı Dawn Black Badge toplamda 593 beygir güç ve 840 Nm tork değerine sahip. Bu değerleri diğer Black Badge modellerine oranladığımızdaysa küçük de olsa düşüklük göze çarpabiliyor. Standart versiyonlardan beygir bazında 30, tork bazındaysa 60 Nm daha yüksek olan Dawn Black Badge ailenin diğer üyelerinden ortalama 20 beygir daha gerisinde konumlanıyor. Altyapısal olarak süspansiyon, şanzıman, ara hızlanma, daha büyük fren ve değişken egzoz sistemiyle yeni bir kimliğe sahip olan araç bu yapısıyla sürüş deneyiminde de daha sportif bir kimlik ortaya koyuyor. Halihazırda sınıfının en pahalı otomobillerinden birisi olan Dawn’ın böylesine etkileyici bir karanlık kimlikle kimler tarafından tercih edileceğiyse ayrı bir merak konusu. Goodwood’un en pahalısı olma yolunda ilerleyen Dawn’ın yeteneklerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.