reklamı kapat

POPÜLER

Twitter olayları önceden tespit etmede polisleri geride bırakıyor

İnsanların haber alma konusunda en çok uğradığı sosyal ağlardan biri kuşkusuz Twitter. Milyonlarca üyeye sahip olması, bilginin hızlı ve kolay şekilde paylaşılması ve istenen kişilere kolayca ulaşım sağlaması, Twitter’ı diğer sosyal ağlardan daha farklı kılıyor. Ayrıca üzerine konuşulan konular trend listelerinde yukarılara tırmanıyor ve böylece yaşanan bir olay anında tüm Twitter kullanıcıları tarafından duyuluyor. Belirtilenlere göre Twitter olası suçları önceden tespit etmekte o kadar iyi ki, bu konuda polisleri bile geçmiş durumda.

Advertisement

İngiltere’de bulunan Cardiff Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre Twitter, düşündüğümüzden daha etkili bir terör önlemi olarak karşımızda duruyor. Ülkenin herhangi bir yerinde yaşanabilecek terör olayları, karışıklıklar ve bunun gibi toplum huzurunu bozabilecek eylemler Twitter sayesinde önceden gün yüzüne çıkıyor. Eğer bir eylem önceden bilinemese bile olaylar henüz yeni alevlenmeye başladığında polisler çok hızlı bir şekilde konudan haberdar oluyor ve gerekli müdahaleleri gerçekleştirebiliyor. Konuyu netleştirmek için örnek bir olay üzerinde çalışma yapan uzmanlar, Twitter’ın bir olayı polislere göre 1 saat 23 dakika daha öncesinde tespit edebildiğini ifade ediyor.

Twitter’ın bu konuda polislerden daha iyi olması istihbarat almak için çalışan polislerin işsiz kalacağını göstermiyor. Fakat güvenlik güçlerinin Twitter gibi farklı kaynaklarda da araştırmalar yapmasının önemini vurguluyor.