reklamı kapat

POPÜLER

DB11 V8 ile Aston Martin tarihine 503 beygirlik AMG imzası

Alman ve İngiliz ortaklığıyla hayata geçirilen proje son zamanlarda karşımıza çıkan en özel otomobillerden birisi olma özelliğini taşıyor.

Advertisement

Hemen her otomobil üreticisinin olduğu gibi Aston Martin’in karşımıza çıkardığı on iki silindirli motorlar kendilerine özgü bir yapıyı beraberinde getirir. Geçtiğimiz yıl V12 motordan güç alan yeni yüzüyle tanıtımı gerçekleştirilen DB11‘i bu kez sekiz silindirli bir üniteden güç almış bir şekilde asfalta çıkartan Aston ekibi bu kez marka tarihinde bir ilki de kullanıcılarla buluşturuyor. Görmekte olduğumuz DB11’i diğerlerinden ayıran en büyük özellikse bu zamana kadar ikon haline gelen modeller üretmiş bir markanın ilk kez Stuttgart desteğiyle yola çıkacak olması. Bayanlar baylar karşınızda Aston tarihinde bir ilk olarak AMG motoruna sahip kırma bir hız canavarı!


GT S de dahil olmak üzere AMG imzalı Mercedes modellerinde gördüğümüz 4.0 litre hacimli biturbo V8 motorun kullanıldığı DB11’in değerlerine baktığımızda 503 beygir güç ve 695 Nm tork gibi rakamlarla karşılaşıyoruz. AMG destekli motoruyla 0’dan 100’e hızlanmasını dört saniyede tamamlayan aracın maksimum sürat değeriyse 301 km/s. Aston Martin mühendislerinin bu motoru kendi yazılımları ve kombinasyonlarıyla uyumluluk sürecinden geçirmesinin ardından bu değerlere kavuşan DB11 V8’in 0-100 değerinin V12’lik versiyondan sadece 0,1 saniye geride olduğunu düşünüp elde edilen ağırlık kazanımı, yakıt tüketimi, tamamen değişen egzoz ve süspansiyon sisteminin de etkisiyle ortaya oldukça tatminkar bir işin çıktığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz. 198.995 dolarlık yurt dışı fiyatıyla siparişlerine başlanan V8 DB11 Goodwood Hız Festivali‘nde meraklılarıyla buluşacak.