reklamı kapat

POPÜLER

İnşaat kaskları da akıllandı, artırılmış gerçeklik özelliği kazandı [Video]

DAQRI adlı startup firmasının tasarladığı inşaat kaskları, akıllı teknolojinin kullanım potansiyelini bir defa daha gözler önüne seriyor. Adroid tabanlı kask, artırılmış gerçeklik işlevlerini yerine getirerek inşaat alanında çalışan mavi ve beyaz yakalıların sağ kolu olmayı hedefliyor. İnşaat kaskından çok bisiklet kasklarını andıran başlıkta çeşitli sensörler, kameralar ve ekran işlevli gören şeffaf siperlik bulunuyor.

DAQRI
Her tür nihai tüketici düşünülerek tasarlanan Google Glass‘ın aksine özellikle endüstriyel alanlardaki kasklı çalışanlar için tasarlanan başlık, önemli veri ve bilgileri gerçek dünyadaki öğelerin üzerine bindirerek gösteriyor. Tehlikeli olabilecek durumları önceden fark edip haber vermesinin yanı sıra pahalı makinelerin kalite kontrollerini de uzaktan gerçekleştirebilen bu başlık ihtiyaç duyulduğunda akıllı saat, telefon ve diğer cihazlarla eşleştirilebiliyor.

Son teknolojiyle donatılan kaskın üretiminde hiçbir masraftan kaçınmayan DAQRI, başlığın ihtiyacı olan gücü sağlamak için Snapdragon işlemcilerden faydalanmış. Verileri flash kartuşlara kaydeden başlığın 200 ila 400 dolara satışa çıkması beklenen Oculus Rift’ten pahalı olacağını öngörmek de zor değil. Firmanın açıklamasına göre bu başlıklar askeri operasyonlarda kullanılan dizüstü bilgisayarlarla yarışan bir fiyata sahip olacak. Net bilgiyi ise ekim ayındaki resmi tanıtımda edinebileceğiz.

VİDEO

YORUMLAR