reklamı kapat

POPÜLER

Instagram 100 milyon kullanıcı barajını aştı

Fotoğraf filtreleme uygulaması Instagram yayınlanan son açıklama ile 100 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığını bildirdi. Önemli bir dönemeci geride bırakan uygulama, özellikle son dönemdeki ivmelenmesiyle dikkat çekiyor.

Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmasıyla gözlerin çevrildiği Instagram’ın yolculuğu son sürat devam ediyor. Geçtiğimiz aralık ayında paylaşılan fotoğrafları izinsiz satma girişiminde bulunan firma gelen yoğun tepkilerden ötürü kararını gözden geçireceğini duyurmuş ancak üye kaybı yaşamaktan kurtulamamıştı. Daha sonra Twitter ile yollarını ayıran ve ziyaretçileri kendi platformlarına yönlendirmeye başlayan yetkililerin yine üye kaybedeceği iddia edilmiş fakat yayınlanan rapor ile mevcut ilginin artarak devam ettiği ortaya çıkmıştı.

Instagram’ın resmi blog’u üzerinden geçilen son haber ise popüler uygulamanın sanılanın aksine düşüş içinde olmadığını bir kez daha kanıtladı. Buna göre 100 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığını müjdeleyen şirket, son yılda yüzde 300 büyüdü. 28 ayda 100 milyon üye kazanan yazılım böylelikle nisan 2012’den itibaren 70 milyon yeni kullanıcıyı bünyesine katmayı başardı.

Bu derece büyümenin en önemli sebeplerinin başında ise şüphesiz iOS sonrası Android yazılımının çıkarılması geliyor. Zira günümüzde Android’li cihazların sayısı düşünüldüğünde iOS’e nazaran geniş bir kitle karşımıza çıkıyor. Hitap edilen yelpazenin artırılmasıyla da başarı kaçınılmaz hale geliyor.