reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram için yeni format “Shot” ve fazlası geliyor

 - Güncelleme: 14 Mart 2024 09:53

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram için çok sayıda yeni özellik geliştiriliyor.

Alessandro Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla Instagram şu an tam olarak ne olduğu bilinmeyen bir “Shot” formatı üzerinde çalışıyor. Paylaşım ekranındaki gönderi, hikaye, reels videosu ve canlı seçeneklerinin yanına eklenecek “Shot” formatı, bir tahmin olarak çok kısa içeriklere odaklanıyor olabilir. Bu arada platform henüz detayları belli olmayan “Pop-Mode” isimli bir kamera aracı üzerinde de çalışmalar yapıyor. Yakında direkt mesajlar üzerinden dosya gönderimi de sunacak firma, önümüzdeki aylarda tek seferde paylaşılabilen (Tek post içinde) fotoğraf ve video sayısını da 10’dan 20’ye çıkaracak gibi görünüyor. Instagram için geçtiğimiz ay da önemli yenilikler yapıldı. Örneğin uygulama artık gönderilen direkt mesajların düzenlenmesine izin veriyor. Bunun için kişilere 15 dakikalık bir süre tanınıyor, bu süre içinde mesajdaki hatalar ortadan kaldırılabiliyor ya da gerekli değişiklikler yapılabiliyor. Buna ek olarak artık kişiler direkt mesaj bölümüne üç farklı mesajı sabitleyebiliyor. Hem grup hem de bireysel mesajlaşmalar için geçerli altyapı, sık sık iletişim kurulanları devamlı olarak yukarıda tutmak adına güzel görünüyor. Yapılan son güncelleme ayrıca kişisel tercihe bağlı olarak okundu bildirimlerini açıp kapatmayı da kolaylaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram için yolda olan başka yenilikler de var. Yine Alessandro Paluzzi tarafından gündeme getirildiği üzere Instagram şu an “Arkadaş Haritası” isimli bir özellik geliştiriyor. Henüz herkese açık olmayan ve beta testleri yapılan özellik, kişilerin arkadaşlarının konumlarını harita üzerinden görmesini merkeze alıyor. Uçtan uca şifrelemeli yani güvenli olduğu aktarılan özellik, elbette sadece isteyenlerin ya da izin verenlerin birbirinin konumunu harita üzerinde görmesine imkan tanıyacak.

Instagram haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER