reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram için yolda olduğu bulunan birden fazla yenilik

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, bugün yine birden fazla yeni özellik ile gündemde yer alıyor. İşte bilinmesi gerekenler;

En son selfie video temelli kimlik doğrulama sistemini kullanıma sunan firma, ortaya çıktığı kadarıyla süreçte pasaport fotoğrafı ya da kimlik fotoğrafı ile doğrulama üzerinde de çalışıyor.

Bu arada firmanın Hikayeler için beğeni sistemi geliştirdiği de gelen bilgiler arasında. Bu yeni dönemde Hikayeler normal bir içerik gibi beğenilebilecek. Şu an aktif olarak bazı kişiler üzerinde test edilen bu özellik, Hikayelere mesaj temelli çalışan mevcut tepki gösterme sistemine güzel bir alternatif olacak izlenimi oluşturuyor.

Instagram için daha önce şunlar bulunmuştu

Geçtiğimiz günlerde firmanın TikTok rakibi Reels formatını öne çıkarmak adına ciddi ödemeler yaptığı ortaya çıktı. Kaynaklara göre firma bazı içerik üreticilere Reels formatında içerik üretmesi için tam 35 bin dolarlık ödemeler yapmış. Burada birçok içerik üretici 10 bin dolar civarında ödeme ile formatı öne çıkarmak adına özel içerikler üretmiş.

Günün öne çıkan bir diğer haberi ise firmanın üzerinde çalıştığı yeni bir özellik oldu. Ortaya çıktığı kadarıyla servise yakında canlı videolar ile moderasyon özelliği gelecek. Bu sayede içerik üretici canlı yayınlar için bir veya birden fazla kişiyi moderatör olarak atayabilecek. Moderatör sohbet penceresini kontrol edecek ve canlı yayında istediği kişiyi banlayabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir diğer haber ise yine Reels formatı ile alakalı. Şirket, Reels’lere TikTok’ta popüler iki yenilik ekledi. Bunlardan birisi metin seslendirme oldu. İki farklı seste çalışan süreç, yazılı metinleri Reels üstüne sesli hale getirebiliyor. Instagram bugün ayrıca yine Reels’lere özel olarak yeni ses efektleri de ekledi. Bunun sayesinde kişiler kendi seslerini değiştirebiliyor ve burada farklı ses seçenekleri sunuluyor.

Instagram’ın bugün kullanıma çıkan bir diğer yeniliği ise “durum belirleme” oldu. Türkiye’de de belirli hesaplar için açılan bu özellik sayesinde takipçilere hesabın durumunu “mutlu, meşgul, kutluyor veya çalışıyor” seçenekleriyle beraber bildirebiliyor, gösterebiliyorsunuz. Bu durumlar Hikayeler gibi sadece 24 saat için görünüyor ve direkt olarak profilde yer alıyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept