reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram tarafından video selfie ile kimlik doğrulama sistemi

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, video selfie ile kimlik doğrulama sistemini devreye soktu. İşte detaylar;

Instagram, platformdaki “spam” ya da “sahte” hesapları engelleme konusunda önemli bir adım atmaya başladı. Firma ilk olarak yurt dışında kimlik doğrulama için video selfie kullanmaya başladı.

Bu yeni sistemde platform kişilerden kafalarını farklı açılara döndürdükleri kısa bir video istiyor. Bu video direkt olarak kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılıyor. Paylaşılan videoların hiçbir şekilde Instagram’da görünmeyeceği ve sunuculardan da 30 gün içinde silineceği aktarılıyor.

Bu sistem ile platformu sahte hesaplardan arındırmak için güzel bir adım atan Instagram, altyapıyı mevcut hesapları doğrulamak için de kullanacak mı henüz bilinmiyor. Ancak firmanın böyle bir şeyi mevcut hesaplar için zorunlu kılması çok olası görünmüyor.

Bu yeni sistemi elbette iyi bulmayanlar da bulunuyor. Gizlilik ve güvenlik endişesi nedeniyle altyapı özelinde ciddi tepki gösterenler bulunuyor. Biliyorsunuz ana şirket Facebook / Meta, yüz tanıma sistemini gelecek haftalarda kapatacak ve bir milyardan fazla kullanıcının yüz tarama verilerini sunucularından silecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram en son “ara ver” ile gündeme gelmişti

Bu yeni özellik “ara ver”, direkt olarak Instagram platformunun başındaki isim CEO Adam Mosseri tarafından duyuruldu. “Ara ver” özelliği aslında kendisini açıklıyor. Bu özellik aktif edildiği zaman uygulama sizin belirlediğiniz zamanlarda Instagram’dan çıkmanızı ve başka şeyler yapmanızı hatırlatıyor.

Instagram’dan bir türlü kopamayan Instagram bağımlıları için getirilen özellik, ilk aşamada 10, 20 ve 30 dakikalık zaman uyarı ayarlarını kullanıcılara sunuyor. Süreçte örneğin kişi 30 dakika boyunca aralıksız olarak dolaşırsa karşısına bir ara ver uyarısı çıkıyor ve aşağıdaki öneriler gösteriliyor:

“-Birkaç derin nefes alın
-Ne düşündüğünü yaz
-En sevdiğin şarkıyı dinle
-Yapılacaklar listenden bir şeyler yap”

Bu özellik sadece kişiler açmayı tercih ederse aktif oluyor ve bazı kişiler için olumlu sonuçlar verebilecek bir konumda yer alıyor. Bu özelliğin herkes için aralık ayında kullanıma sunulacağı da Mosseri tarafından verilen bilgiler arasında.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept