reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Yeni Instagram kimlik doğrulama sistemi oyuncak ile geçilebiliyor

Sosyal medyanın merkezinde yer alan Instagram, bugün video selfie ile kimlik doğrulama sistemini devreye soktu.

Sabah saatlerinde de aktardığımız üzere Instagram, platformdaki “spam” ya da “sahte” hesapları engelleme konusunda önemli bir adım attı. Firma ilk olarak yurt dışında kimlik doğrulama için video selfie kullanmaya başladı.

Hatırlamak adına bu yeni sistemde platform kişilerden kafalarını farklı açılara döndürdükleri kısa bir video istiyor. Bu video direkt olarak kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılıyor. Paylaşılan videoların hiçbir şekilde Instagram’da görünmeyeceği ve sunuculardan da 30 gün içinde silineceği aktarılıyor.

Bu sistem ile platformu sahte hesaplardan arındırmak için güzel bir adım atan Instagram, altyapıyı mevcut hesapları doğrulamak için de kullanacak mı henüz bilinmiyor.

Ancak altyapı şimdilik tam da iyi çalışmıyor, ya da firmanın hedeflediği güvenliği sunmuyor. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere kullanıma giren selfie video odaklı kimlik doğrulama sistemi, bir bebek oyuncak ile dahi geçilebiliyor. Sistem bebek oyuncağı gerçek zannediyor ve hesap onayını hızlıca veriyor.

Instagram’ın süreci düzeltmek adına çok daha doğru bir algoritma geliştirmesi gerekiyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram kısa süre önce “ara ver” özelliğiyle gündeme gelmişti

Bu yeni özellik “ara ver”, direkt olarak Instagram platformunun başındaki isim CEO Adam Mosseri tarafından duyuruldu. “Ara ver” özelliği aslında kendisini açıklıyor. Bu özellik aktif edildiği zaman uygulama sizin belirlediğiniz zamanlarda Instagram’dan çıkmanızı ve başka şeyler yapmanızı hatırlatıyor.

Instagram’dan kopamayan Instagram bağımlıları için getirilen özellik, ilk aşamada 10, 20 ve 30 dakikalık zaman uyarı ayarlarını kullanıcılara sunuyor. Süreçte örneğin kişi 30 dakika boyunca aralıksız olarak dolaşırsa karşısına bir ara ver uyarısı çıkıyor ve aşağıdaki öneriler gösteriliyor:

“-Birkaç derin nefes alın
-Ne düşündüğünü yaz
-En sevdiğin şarkıyı dinle
-Yapılacaklar listenden bir şeyler yap”

Bu özellik sadece kişiler açmayı tercih ederse aktif oluyor ve bazı kişiler için olumlu sonuçlar verebilecek bir konumda yer alıyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept