reklamı kapat

POPÜLER

Instagram güvenlik önlemlerini artırıyor

Yalnızca bir fotoğraf paylaşım platformu olmanın ötesine geçmeye çalışan Instagram şimdi güvenlik alanında önemli bir adım attı. Kullanıcıların hesaplarının hacklenmesinin önüne geçmek amacıyla iki faktörülü kimlik doğrulama sistemine geçiş yapılıyor.

Instagram son günlerde rezervasyon sistemi ve hassas içerikleri sansürlemeye başlamasıyla gündeme geliyordu. Platforma dair yeni gelişme güvenlik cephesinden geldi. Aslına bakarsanız bu yeni güvenlik sistemi Instagram tarafından geçtiğimiz şubat ayında duyurulmuştu. Hatta bu özelliğin hemen kullanıma sunulacağı dile getirilmişti. Ancak sistem nedeni bilinmeyen aksiliklerden ötürü kullanıma sunulması ertelendi. Instagram sonunda tüm kullanıcılarının daha güvende hissetmesini sağlayacak sistemi uygulamaya soktu. İki faktörlü kimlik doğrulama sistemi kısaca 2FA ismiyle anılıyor. Bu sistem birçok platform tarafından kullanıcıların hacklenmesini ve hassas bilgilerinin ele geçirilmesini önlemek amacıyla kullanıyor. Mesaj tabanlı olan sistemde tıpkı bankaların yaptığı gibi kullanıcıya kimlik doğrulama kodu gönderiliyor. Bu kodu yazmanın ardından hesaba giriş yapmak mümkün oluyor. Bu basit sistem sayesinde başkalarının hesabınıza giriş yapması ve istemediğiniz verilere ulaşması engelleniyor.

Herhangi bir üçüncü parti uygulamaya ihtiyaç duymayan sistemi Instagram ayarlarından kullanılabilir hale getirmek gerekiyor. İki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği ayarlardaki hesap başlığı altında yer alıyor. Burada güvenlik kodu gereksin seçeneğini işaretlemek yeterli oluyor.