reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram Reels için yeni bir özellik daha geliyor: “Şablonlar”

Sosyal medyanın en önemli platformlarından Instagram için test edilen yeni özellikler gündeme gelmeye devam ediyor.

Instagram, yurt dışındaki belirli içerik üreticilere TikTok’tan alınma, Reels odaklı bir “Şablonlar” özelliği sunmaya başladı. Bu ileride herkese açılacak özellik, kişilerin çekecekleri / oluşturacakları Reels’ler için başka videolardan hazır şablonlar almasına imkan tanıyor. Bu sayede kişilere zaman kazandırmak ve içerik üretimini gözle görünür oranda hızlandırmak isteyen Instagram, bu şablonları temelde daha önce çekilen videolar üzerinden yapacak ancak söylendiği kadarıyla dahili ve harici şablonlar da sunulacak. Bu arada şirket başka testler de gerçekleştiriyor. Geliştirici Alessandro Paluzzi’ye göre firma halen QR kod temelli paylaşım için çalışıyor, aynı zamanda Reels’ler üstüne reklam koyma testleri de aktif olarak sürüyor. Buna ek olarak sadece abone olanlara yönelik hikaye çıkartması geliştiren şirket, Reels’lere “konu ekleme” sistemini de gündemde tutuyor.

Instagram için geçtiğimiz günlerde de birçok yenilik tanıtıldı. Burada ilk öne çıkan özellik, ürün etiketlemeyle alakalı oldu. Artık belirli pazarlardaki kişiler içerikleri üzerine “ürün etiketleri” koyabiliyor. Bu sayede paylaşılan içerikteki ürünlere takipçiler hızlı şekilde ulaşabiliyor. Etiketler ile alakalı bir diğer yenilik ise kişiler odağında oldu. Artık kişiler profilleri üzerinden kendilerini örneğin fotoğrafçı ya da tasarımcı şekilde belirleyebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunu yapan kişiler başka birisi tarafından örneğin bir fotoğraf üzerine etiketlenirse, kullanıcı adlarının hemen altında “fotoğrafçı” ya da “tasarımcı” ibaresi beliriyor. Instagram’da ayrıca sıralama algoritmasında değişikliğe gidiliyor. Adam Mosseri’ye göre artık orijinal içerikler daha fazla öne çıkarılacak. Firma bu sayede tekrar paylaşımları geri plana itecek, esas içeriği üretene daha fazla görünürlük verecek.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın