reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram yasaklı içerik listesini genişletiyor

Instagram, kullanıcıları korumak adına platform için listelediği yasaklı içerik listesini genişletiyor. Kendine zarar verme ve intihar başlıkları kapsamlandırılıyor.

Instagram ve benzeri çok kullanıcıya sahip sosyal ağlar, zaman zaman kullanıcılar için “karanlık” bir yere dönüşebiliyor. Siber zorbalık halihazırda hayli ciddi bir başlığı oluştururken aynı zamanda kendine zarar verme ve intihara özendirme gibi eylemler de sosyal medya ağlarında kullanıcıların önüne çıkabiliyor. Bu konuda son dönemde Netflix’in attığı adımlar da mevcut. Popüler çevrim içi yayın servisi 13 Reasons Why dizisinin ilk sezonundan genç yaştaki kullanıcıyı etkileyebileceği için intihar sahnesini çıkarmıştı. Fotoğraf paylaşım devi de şimdi bu başlıklar altında kullanıcıyı biraz daha korumak istiyor ve yasaklı içerik listesini genişletiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram, listeye kurgu çizimleri de alıyor

Platformun halihazırda zaten bu başlıklar altında içerik paylaşımını yasaklayan kuralları mevcut. Ancak bu içeriklerin kapsamı genişletiliyor. Artık kendine zarar verme ve intihar başlıkları altında kurgusal çizimler, meme’ler, filmlerden kesitler ya da çizgi romandan sahneler paylaşılamayacak. Bunun yanı sıra doğrudan özendirici bir içerik olmasa da onunla ilişkili olacak şekilde kullanılabilecek malzemelerin ya da metotların paylaşıldığı gönderiler de kaldırılacak. Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri yaptıkları resmi açıklamada şunları söylüyor: “Çevrim içi topluluklar hakkında birbiriyle çelişen iki gerçek var. Biri bazı gençlerin çevrim içi ortamlarda gördükleri şeylerden negatif olarak etkilenebileceği ve bunun sonucunda kendilerine zarar verebileceği. Bu gerçek bir risk. Ama aynı zamanda pek çok genç insan çevrim içi platformlara yaşadıkları sıkıntılar konusunda destek almaya geliyor. Bazen bu çevrim içi platformlar onların deneyimlerini paylaşabilmesi için tek yol olabiliyor.” Resmi açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iOS’in favori Twitter özelliği nihayet Android için yayında